• Посилання скопійовано

Передачу ОЗ судом визнано незаконною: які наслідки в обліку?

У 2005 році підприємство отримало на баланс гуртожиток. Втім у 2016 році суд визнав таку передачу незаконною. Які наслідки у бухобліку у зв’язку із таким рішенням?

Оскільки спочатку підприємство оприбуткувало переданий безоплатно гуртожиток, а потім через більше ніж 10 років у бухгалтера з’явилася інформація, що передача гуртожитку визнана судом незаконною, то ця подія є зміною в облікових оцінках.

Так, облікова оцінка  -  попередня  оцінка,  яка  використовується підприємством  з метою розподілу витрат і доходів між відповідними звітними періодами (п. 3 П(С)БО 6).

Облікова  оцінка  може  переглядатися,   якщо   змінюються обставини,  на  яких базувалася ця оцінка,  або отримана додаткова інформація (п. 6 П(С)БО 6). Висновок судового рішення як раз й є зміною обставин, на яких базувалася попередня оцінка.

Згідно з п. 7 та п. 8 П(С)БО 6 наслідки зміни в облікових оцінках слід включати до тієї ж ж статті  звіту про  фінрезультати,   яка   раніше застосовувалася для відображення доходів або витрат, а робити це потрібно в тому періоді,  в якому відбулася  зміна,  а також і в наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.

Таким чином, у звітному періоді набрання чинності судового рішення про визнання передачі гуртожитку незаконним слід було «відкатити» назад, тобто сторнувати, усі показники, що стосувалися такого ОЗ (Дт 10, Кт 424, витрати на амортизацію – Дт 23-94, дохід у частині визнаної амортизації Кт 745). Тобто слід зробити так, аби на звітну дату, в якому набрало чинності судове рішення не було такого активу й наслідки від використання активу у фінзвітності.

Згідно з п. 21 П(С)БО 6 підприємству   слід   розкривати  зміст  і  суму  змін  в облікових оцінках,  які мають суттєвий вплив  на  поточний  період або, як очікується, суттєво будуть впливати на майбутні періоди. Тобто у фінзвітності за звітний період, у якому судове рішення набрало чинності у Примітках до фінзвітності слід пояснити різницю у сумах щодо ОЗ, амортизації, капіталу та доходів між датою на початок звітного періоду та на кінець звітного періоду.

Оскільки підприємство так й не передало гуртожиток, то до такої передачі такий ОЗ слід облікувати на рахунку 02. Рахунок 02 "Активи на відповідальному зберіганні" призначено для обліку цінностей, які тимчасово знаходяться на підприємстві та не є його власністю, прийняті на комісію, у переробку, до монтажу, в довірче управління.

Також варто відмітити ще один нюанс: Закон про бухоблік не встановлює строку виправлення помилки в обліку. Немає згадки про це й у П(С)БО 6. Про це ми говорили тут.

А тому те, що СГ не відобразило зміну в облікових оцінках у звітному періоді набрання чинності судового рішення є вже виправленням помилки минулих періодів. Вона виправляється за рахунок нерозподіленого прибутку на початок звітного року, в якому виявлено помилку. Детальніше про виправлення помилок у бухобліку ми писали тут  та як їх виправлення впливає на податок на прибуток – тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    Сьогодні 11:1224
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    Сьогодні 09:1946
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527