• Посилання скопійовано

Передачу ОЗ судом визнано незаконною: які наслідки в обліку?

У 2005 році підприємство отримало на баланс гуртожиток. Втім у 2016 році суд визнав таку передачу незаконною. Які наслідки у бухобліку у зв’язку із таким рішенням?

Оскільки спочатку підприємство оприбуткувало переданий безоплатно гуртожиток, а потім через більше ніж 10 років у бухгалтера з’явилася інформація, що передача гуртожитку визнана судом незаконною, то ця подія є зміною в облікових оцінках.

Так, облікова оцінка  -  попередня  оцінка,  яка  використовується підприємством  з метою розподілу витрат і доходів між відповідними звітними періодами (п. 3 П(С)БО 6).

Облікова  оцінка  може  переглядатися,   якщо   змінюються обставини,  на  яких базувалася ця оцінка,  або отримана додаткова інформація (п. 6 П(С)БО 6). Висновок судового рішення як раз й є зміною обставин, на яких базувалася попередня оцінка.

Згідно з п. 7 та п. 8 П(С)БО 6 наслідки зміни в облікових оцінках слід включати до тієї ж ж статті  звіту про  фінрезультати,   яка   раніше застосовувалася для відображення доходів або витрат, а робити це потрібно в тому періоді,  в якому відбулася  зміна,  а також і в наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.

Таким чином, у звітному періоді набрання чинності судового рішення про визнання передачі гуртожитку незаконним слід було «відкатити» назад, тобто сторнувати, усі показники, що стосувалися такого ОЗ (Дт 10, Кт 424, витрати на амортизацію – Дт 23-94, дохід у частині визнаної амортизації Кт 745). Тобто слід зробити так, аби на звітну дату, в якому набрало чинності судове рішення не було такого активу й наслідки від використання активу у фінзвітності.

Згідно з п. 21 П(С)БО 6 підприємству   слід   розкривати  зміст  і  суму  змін  в облікових оцінках,  які мають суттєвий вплив  на  поточний  період або, як очікується, суттєво будуть впливати на майбутні періоди. Тобто у фінзвітності за звітний період, у якому судове рішення набрало чинності у Примітках до фінзвітності слід пояснити різницю у сумах щодо ОЗ, амортизації, капіталу та доходів між датою на початок звітного періоду та на кінець звітного періоду.

Оскільки підприємство так й не передало гуртожиток, то до такої передачі такий ОЗ слід облікувати на рахунку 02. Рахунок 02 "Активи на відповідальному зберіганні" призначено для обліку цінностей, які тимчасово знаходяться на підприємстві та не є його власністю, прийняті на комісію, у переробку, до монтажу, в довірче управління.

Також варто відмітити ще один нюанс: Закон про бухоблік не встановлює строку виправлення помилки в обліку. Немає згадки про це й у П(С)БО 6. Про це ми говорили тут.

А тому те, що СГ не відобразило зміну в облікових оцінках у звітному періоді набрання чинності судового рішення є вже виправленням помилки минулих періодів. Вона виправляється за рахунок нерозподіленого прибутку на початок звітного року, в якому виявлено помилку. Детальніше про виправлення помилок у бухобліку ми писали тут  та як їх виправлення впливає на податок на прибуток – тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025239
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025777
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202547