• Посилання скопійовано

Як в обліку відображається застава майна?

Підприємство уклало кредитний договір із банком та договір застави (заставне майно – основні засоби і ТМЦ). Як в обліку відображається застава майна? Чи нараховується амортизація (бухгалтерська і податкова) на заставне майно, яке підприємство продовжує використовувати в госпдіяльності?

Відповідно до ч. 1 ст. 576 ЦКУ предметом застави може бути будь-яке майно (зокрема, річ, цінні папери, майнові права), що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення.

Предмет застави залишається у заставодавця, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 6 ст. 576 ЦКУ).

Положеннями ст. 586 ЦКУ та ст. 17 Закону «Про заставу» передбачено, що заставодавець зберігає право розпорядження заставленим майном. Він має право користуватися предметом застави відповідно до його призначення, у т. ч. здобувати з нього плоди та доходи, якщо інше не встановлено договором і якщо це випливає із суті застави.

При цьому лише за згодою заставодержателя, якщо інше не встановлено договором або законом, заставодавець має право відчужувати предмет застави, передавати його в користування іншій особі або іншим чином розпоряджатися ним.

Норми ч. 1 ст. 587 ЦКУ зобов’язують особу, яка володіє предметом застави, якщо інше не встановлено договором:

  • вживати заходів, необхідних для збереження предмета застави;
  • утримувати предмет застави належним чином;
  • негайно повідомляти другу сторону договору застави про виникнення загрози знищення або пошкодження предмета застави.

У разі невиконання зобов'язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.

Заставодержатель за рахунок предмета застави має право в повному обсязі задовольнити свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення. До складу вимоги заставодержателя також включаються сплата процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов'язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, та витрати, понесені у зв'язку із пред'явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором (ст. 589 ЦКУ).

Згідно з абз. 3 п. 4 П(С)БО 11 забезпеченням є зобов'язання з невизначеними сумою або часом погашення на дату балансу.

Сума забезпечення визначається за обліковою оцінкою ресурсів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), необхідних для погашення відповідного зобов'язання, на дату балансу (п. 16 П(С)БО 11).

В бухобліку для узагальнення інформації про наявність та рух виданих підприємством забезпечень виконання як власних зобов'язань та платежів, так і зобов'язань та платежів інших підприємств (за договорами поруки) передбачено позабалансовий рахунок 05 «Гарантії та забезпечення надані».

Забезпечення обліковується за вартістю, вказаною в документах про забезпечення. Зокрема, на цьому рахунку обліковується вартість активів підприємства, які оформлено договорами застави (та за сумами, визначеними в них), при цьому з балансу вартість цих активів не списується.

Аналітичний облік забезпечень ведеться за кожним наданим забезпеченням.

Збільшення залишку на рахунку 05 відбувається при наданні забезпечень, зменшення – при погашенні заборгованості, на яку були вони надані, та при перенесенні зобов'язань за ними на баланс.

Отже, оформлення застави на основні засоби та ТМЦ не впливає на їх застосування підприємством – заставодавцем, а також на нарахування амортизації (бухгалтерської та податкової) протягом строку застави.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат за мировою угодою: момент визнання 3% річних та інфляційних втрат
    Підприємство підписало мирову угоду з кредитором, яка передбачає погашення основного боргу, а також 3% річних та інфляційних втрат за графіком. Коли боржнику слід визнавати витрати на суму цих 3% річних та інфляційних втрат: на всю суму одразу на дату укладення мирової угоди (5 червня 2025 року) чи частинами щомісяця відповідно до графіка платежів?
    16.07.202526
  • Як обліковувати активи, придбані разом із нерухомістю?
    Підприємство придбало автозаправну станцію. В акті приймання – передачі вказано цей об'єкт в кількості 1 шт, а також багато інших активів (як РРО, холодильник тощо). Дані активи зазначені без вартості, тільки кількість. Як обліковувати такі активи?
    16.07.202523
  • Оновлення ПЗ на обладнанні клієнта: що в бухобліку?
    Підприємство здійснює обслуговування електронного обладнання, яке потребує інколи переустановки програмного забезпечення (ПЗ) або його оновлення. Для цих потреб придбані оновлення ПЗ. Вартість одного оновлення перевищує 1 млн грн. Як відобразити ці оновлення ПЗ в бухобліку, якщо підприємство може їх використовувати більше року?
    16.07.202517
  • Перерахунок суми за опалення: облік та податки
    Організація (платник податку на прибуток і ПДВ) отримала від постачальника теплової енергії акт-перерахунок від 30.04.2025 р., в якому зменшується нарахування за січень-березень на загальну суму (-) 61 345.38 грн, в т.ч. ПДВ. Розрахунок коригування (РК) не оформлено. Як відобразити такий акт в бухобліку? Як він вплине на ПДВ та податок на прибуток?
    16.07.202514
  • Бухгалтерський облік списання знищеного заставного майна
    ТОВ отримало кредит в банку. В заставу надано автомобіль. Автомобіль потрапив в ДТП і не підлягає відновленню. Залишкова вартість авто - нуль. Страхова компанія виплатила страхове відшкодування на рахунок банку. Банк зарахував кошти в погашення частини тіла кредиту та відсотків. Як відобразити дані операції в обліку та оподаткувати?
    16.07.202515