• Посилання скопійовано

Чи переводити частину будівлі, яка здається в оренду, до складу інвестиційної нерухомості?

Компанія займає половину 1-го та 2-ий поверхи адміністративної 4-поверхової будівлі, яку обліковує в складі ОЗ понад 10 років. Інші поверхи утримуються з метою оренди (укладено договори з орендарями). Окремий облік інвестиційної нерухомості не ведеться. Чи виникає порушення вимог П(С)БО 32?

 Запитання:

Компанія займає половину 1-го та 2-ий поверхи адміністративної 4-поверхової будівлі, яку обліковує в складі основних засобів понад 10 років. Інші поверхи утримуються з метою оренди (укладено договори з орендарями). Окремий облік інвестиційної нерухомості не ведеться. Чи виникає порушення вимог П(С)БО 32? Якщо так, то як правильно виправити ситуацію в бухобліку? Є первісна вартість цілого адмінкорпусу (субрахунок 103), є накопичена амортизація (субрахунок 131). Адміністративний корпус продовжує щомісяця амортизуватися, збільшуючи витрати звітного періоду на рахунку 92.

 

Відповідь:

Незважаючи на те, що інвестиційна нерухомість в п. 4 П(С)БО 32 визначена як власні або орендовані на умовах фінансової оренди земельні ділянки, будівлі, споруди, які розташовуються на землі, утримувані з метою отримання орендних платежів та/або збільшення власного капіталу, а не для виробництва та постачання товарів, надання послуг, адміністративної мети або продажу в процесі звичайної діяльності, це ще не означає, що будівля, частина якої здається в оренду, має бути переведена до складу інвестиційної нерухомості.

З метою бухгалтерського обліку не вважається інвестиційною нерухомістю, зокрема:

  • операційна нерухомість, а також нерухомість, що утримується для використання у майбутньому як операційна нерухомість (пп. 5.1 П(С)БО 32);
  • нерухомість, що утримується з метою продажу за умов звичайної господарської діяльності (пп. 5.2 П(С)БО 32).

У п. 6 П(С)БО 32 зазначено, якщо певний об'єкт основних засобів уключає частину, яка утримується з метою отримання орендної плати та/або для збільшення власного капіталу, та іншу частину, що є операційною нерухомістю, і вони можуть бути продані окремо (або окремо надані в оренду згідно з договором про фінансову оренду), то ці частини відображаються в обліку як окремі інвентарні об'єкти.

Якщо ці частини не можуть бути продані окремо, об'єкт основних засобів визнається інвестиційною нерухомістю за умови її використання переважно з метою отримання орендної плати та/або для збільшення власного капіталу.

За наявності ознак, за яких об'єкт основних засобів може бути віднесеним і до операційної нерухомості, і до інвестиційної нерухомості, підприємство розробляє критерії щодо їх розмежування. Зокрема, в даному випадку таким критерієм може бути площа приміщень, які використовуються для власних потреб та площа приміщень, які надаються в оренду. Залежно від того, площа яких приміщень більше, підприємство може зробити висновок про те, чи доцільно йому обліковувати всю будівлю як інвестиційну нерухомість.

При визначенні критеріїв розмежування також необхідно враховувати положення Закону №1952.

У ч. 1 ст. 5 Закону №1952 зазначено, що на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення, реєструються речові права та їх обтяження у Державному реєстрі прав.

Згідно з п. 3 П(С)БО 32 - це Положення не застосовується до питань, урегульованих П(С)БО 14, та іншими П(С)БО, зокрема, до:

1) класифікації оренди на операційну та фінансову;

2) визнання доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості;

3) оцінки орендодавцем нерухомості, яка надана в оренду за договором фінансової оренди;

4) обліку продажу та операцій з продажу активів з їх подальшою орендою;

5) розкриття інформації про фінансову та операційну оренду у фінансовій звітності.

Дохід від операційної оренди відображають за кредитом субрахунку 713 «Дохід від операційної оренди активів».

Відповідно до п. 17 П(С)БО 14 дохід від операційної оренди (крім доходу від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду на прямолінійній основі протягом строку оренди або з урахуванням способу одержання економічних вигід, пов'язаних з використанням об'єкта операційної оренди.

При цьому Мінфін в листі від 22.09.2010 р. №31-34020-20-27/25329 повідомляв, що якщо надання в оренду майна є основним видом діяльності підприємства, тоді йдеться про інвестиційну нерухомість і дохід у вигляді орендної плати відображається за кредитом субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».

При цьому записом ДТ 92 КТ 131 має відображатися амортизація лише тієї частини будівлі, що використовується для власних потреб підприємства.

Нарахування амортизації частини будівлі, що здається в оренду, необхідно відображати за відповідним субрахунком рахунку 23 (ДТ 23 КТ 131). Оскільки витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені (п. 7 П(С)БО 16).

Отже, лише за наявності ознак, за яких об'єкт основних засобів може бути віднесеним і до операційної нерухомості, і до інвестиційної нерухомості, та самостійно розроблених підприємством критерії щодо їх розмежування, а також внесення змін до Державного реєстру прав, (у разі, якщо право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною) виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки на підставі п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону №1952) частина раніше придбаної операційної нерухомості може бути переведена до складу інвестиційної нерухомості.

Які будуть наслідки, якщо підприємство не буде виділяти інвестиційну нерухомість? На відображення вартості ОЗ в балансі це не вплине, на суму нарахованої амортизації – теж. Головне – правильно розподілити суму нарахованої амортизації:

  • В частині приміщень, що використовуються для власних адміністративних цілей – на рахунок 92;
  • В частині приміщень, що надаються в оренду – на рахунок 23.

Тоді у підприємства не буде перекручення показників фінансової та податкової звітності.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202514
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025225
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025680
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202542