• Посилання скопійовано

Облік повернення ОЗ у лізингоодержувача

Як відобразити повернення предмета фінлізингу лізингоодержувачем?

Повернення предмета фінлізингу лізингоодержувачем здійснюється на підставі договору.

Якщо лізингоодержувач повертає об'єкт фінансового лізингу лізингодавцю, сторони договору фінлізингу керуються спеціальним п. 153.7 ПКУ. Відповідно до цього пункту: «...У разі якщо в майбутніх податкових періодах орендар повертає об'єкт фінансового лізингу орендодавцю без придбання такого об'єкта у власність, така передача прирівнюється для цілей оподаткування до зворотного продажу орендарем такого об'єкта орендодавцю за ціною, яка визначається на рівні суми лізингових платежів у частині компенсації вартості об'єкта фінансового лізингу, що є несплаченими за такий об'єкт лізингу на дату такого повернення».


Отже, якщо отримання об'єкта фінансового лізингу прирівнюється до придбання ОЗ, то зворотна операція з повернення означає реалізацію ОЗ лізингодавцю.

Зверніть увагу: до лізингових платежів належить сума, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу, винагорода лізингодавцю за отримане у лізинг майно, компенсація відсотків за кредитом, інші витрати лізингодавця, безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу (п. 2 ст. 16 Закону про фінлізинг). Але в операції зворотного лізингу у визначенні ціни реалізації бере участь лише частина суми компенсації вартості ОЗ, отриманого у фінлізинг, що є не сплаченою на дату повернення (включаючи прострочені платежі з компенсації вартості предмета лізингу).

Суму зворотного продажу буде відображено у лізингоодержувача на підставі первинних документів: акта приймання-передачі, податкової накладної, договору тощо у сумі несплаченої компенсації (вартість ОЗ, який повертається, можна визначити за кредитом субрахунка 531 «Зобов'язання з фінансової оренди»).

В операції зворотного продажу важливо визначити дві вартості: БВ предмета фінлізингу, що повертається, та ціну реалізації. Але у такій операції потрібно враховувати норми п. 146.13 ПКУ: сума перевищення балансової вартості ОЗ над доходами від такого продажу включається до витрат платника податку — лізингоодержувача. БВ основного засобу прирівнюється до нуля, і різниця між балансовою вартістю та сумою зворотного продажу є податковими витратами лізингоотримувача.

Повернення предмета фінансового лізингу є операцією з постачання товарів (пп. 14.1.191 ПКУ), відповідно ПДВ виникає на загальних підставах. Але щодо визначення бази потрібно бути уважними. У листі від 29.04.2011 р. №12261/7/16-1517-26 ДПАУ повідомляє, що база оподаткування визначається за загальним правилом пункту 188.1 ПКУ.

Загальне правило п. 188.1 ПКУ встановлює, що базою є договірна вартість, але не нижча за рівень звичайних цін. Але у такій операції взагалі некоректно використовувати термін «договірна ціна». На нашу думку, потрібно керуватися спеціальним п. 153.7 ПКУ, де встановлюються правила визначення рівня ціни для такої операції. Договірна вартість та звичайна ціна в цьому випадку будуть однаковими: на рівні суми лізингових платежів у частині компенсації вартості об'єкта фінансового лізингу, не сплачених на дату його повернення.

Приклад

Предметом договору фінансового лізингу є автомобіль, вартість якого за цим договором — 168000,00 з ПДВ. Термін договору фінлізингу становив 20 місяців. Розмір лізингових платежів протягом 10 місяців сплачено у сумі 144000,00 грн., з яких 84000,00 грн. (з ПДВ) — частина компенсації вартості авто. Лізингоодержувач прийняв рішення про розірвання угоди та повернення предмета лізингу.

Маємо:

1) первісна вартість предмета лізингу (ОЗ) — 140000,00 грн (без ПДВ);

2) сума амортизації за 10 місяців (умовно) — 20000,00 грн;

3) БВ основного засобу на дату повернення — 120000,00 грн;

4) частина сплаченої компенсації вартості ОЗ на дату повернення — 84000,00 грн (з ПДВ);

5) частина компенсації ОЗ, не сплачена на дату повернення, — 84000,00 грн (з ПДВ) (К-т субрах. 531);

ціна реалізації визначається на рівні суми лізингових платежів у частині компенсації вартості об'єкта фінлізингу, не сплачених за такий об'єкт лізингу на дату такого повернення, — 70000,00 грн (без ПДВ). Облік операцій у лізингоодержувача див. у таблиці.

Таблиця

Облік повернення ОЗ у лізингоодержувача

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1114
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0465
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0130
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528