• Посилання скопійовано

Відсотки за кредитом: витрати періоду чи капіталізація?

Підприємство (платник ПДВ та податку на прибуток) уклало договір відсоткової позики з КУА. Позичальник використовує позику для фінансування будівництва житлового будинку, який буде реалізовуватися. Відсотки списуються щоквартально чи капіталізуються?

Відсотки за позикою є фінвитратами (п. 27 П(С)БО 16). А згідно з п. 8 П(С)БО 7 фінвитрати  не  включаються  до первісної  вартості ОЗ,  придбаних (створених) повністю або частково за рахунок запозичень (за винятком фінвитрат, які включаються до собівартості  кваліфікаційних  активів відповідно до П(С)БО 31).

Перш за все зазначимо, що ніколи не капіталізують фінансові витрати, а  визнають їх й періоді понесення (п. 4 П(С)БО 31):

  • суб’єкти малого підприємництва — юрособи;
  • представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності;
  • неприбуткові організації.

Всі решта при визначенні первісної вартості ОЗ, для придбання чи створення якого були залучені відсоткові кредити слід брати до уваги норми П(С)БО 31.

Так, капіталізація застосовується тільки до сум тих фінансових витрат, яких можна було б уникнути, якби не здійснювалися витрати на створення кваліфікаційного активу (п. 5 П(С)БО 31 і п. 2.2 Методрекомендацій №1300). При цьому кваліфікаційним визнають актив, який обов’язково вимагає суттєвого часу для його створення (п. 3 П(С)БО 31). Згідно з п. 1.6 Методрекомендацій №1300 суттєвим часом створення, підготовки до використання або продажу активу вважається час, що становить більше 3 місяців!

Собівартість кваліфікаційного  активу - витрати на придбання, будівництво,  створення,  виготовлення, виробництво, вирощування і доведення кваліфікаційного активу до стану, у якому він придатний для використання із запланованою метою або продажу (далі - витрати на створення кваліфікаційного активу) (п. 3 П(С)БО 31).

Примірний перелік кваліфікаційних активів наведено в додатку 1 до П(С)БО 31.

Так, кваліфікаційним активом є незавершені капітальні інвестиції, тобто будівництво приміщень, будинків, будівель, споруд, які тривають!

Не є кваліфіційним активом такий актив, який вже готовий для використання із запланованою метою або продажу, наприклад, активи, що придбані для продажу.

Тут  ми зазначали, що не буде визнано кваліфікаційним активом і придбаний на умовах банківського кредиту строком на 18 — 21 місяць об'єкт нерухомості, якщо підприємство придбаває його вже збудованим та одразу вводить в експлуатацію, адже для такого підприємства строк на його створення не є суттєвим. Проте таку нерухомість буде визнано кваліфікаційним активом у разі, якщо підприємство будує її більше ніж 3 місяці за кредитні кошти для власних потреб чи для продажу.

Відповідно до умов питання, будівля ще буде будуватися тривалий час (більше ніж 3 місяці), й як раз для її будівництва СГ взяв відсоткову позику. Отже, вважаємо, що така будівля є кваліфікаційним активом, а відповідно, до собівартості такого активу входять й відсотки за користування позикою. Тобто відсотки мають капіталізуватися (Дт 151 Кт 95), а не визнаватися витратами звітного періоду.

Детально про капіталізацію відсотків ми писали тут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1812
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442