• Посилання скопійовано

Відсотки за кредитом: витрати періоду чи капіталізація?

Підприємство (платник ПДВ та податку на прибуток) уклало договір відсоткової позики з КУА. Позичальник використовує позику для фінансування будівництва житлового будинку, який буде реалізовуватися. Відсотки списуються щоквартально чи капіталізуються?

Відсотки за позикою є фінвитратами (п. 27 П(С)БО 16). А згідно з п. 8 П(С)БО 7 фінвитрати  не  включаються  до первісної  вартості ОЗ,  придбаних (створених) повністю або частково за рахунок запозичень (за винятком фінвитрат, які включаються до собівартості  кваліфікаційних  активів відповідно до П(С)БО 31).

Перш за все зазначимо, що ніколи не капіталізують фінансові витрати, а  визнають їх й періоді понесення (п. 4 П(С)БО 31):

  • суб’єкти малого підприємництва — юрособи;
  • представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності;
  • неприбуткові організації.

Всі решта при визначенні первісної вартості ОЗ, для придбання чи створення якого були залучені відсоткові кредити слід брати до уваги норми П(С)БО 31.

Так, капіталізація застосовується тільки до сум тих фінансових витрат, яких можна було б уникнути, якби не здійснювалися витрати на створення кваліфікаційного активу (п. 5 П(С)БО 31 і п. 2.2 Методрекомендацій №1300). При цьому кваліфікаційним визнають актив, який обов’язково вимагає суттєвого часу для його створення (п. 3 П(С)БО 31). Згідно з п. 1.6 Методрекомендацій №1300 суттєвим часом створення, підготовки до використання або продажу активу вважається час, що становить більше 3 місяців!

Собівартість кваліфікаційного  активу - витрати на придбання, будівництво,  створення,  виготовлення, виробництво, вирощування і доведення кваліфікаційного активу до стану, у якому він придатний для використання із запланованою метою або продажу (далі - витрати на створення кваліфікаційного активу) (п. 3 П(С)БО 31).

Примірний перелік кваліфікаційних активів наведено в додатку 1 до П(С)БО 31.

Так, кваліфікаційним активом є незавершені капітальні інвестиції, тобто будівництво приміщень, будинків, будівель, споруд, які тривають!

Не є кваліфіційним активом такий актив, який вже готовий для використання із запланованою метою або продажу, наприклад, активи, що придбані для продажу.

Тут  ми зазначали, що не буде визнано кваліфікаційним активом і придбаний на умовах банківського кредиту строком на 18 — 21 місяць об'єкт нерухомості, якщо підприємство придбаває його вже збудованим та одразу вводить в експлуатацію, адже для такого підприємства строк на його створення не є суттєвим. Проте таку нерухомість буде визнано кваліфікаційним активом у разі, якщо підприємство будує її більше ніж 3 місяці за кредитні кошти для власних потреб чи для продажу.

Відповідно до умов питання, будівля ще буде будуватися тривалий час (більше ніж 3 місяці), й як раз для її будівництва СГ взяв відсоткову позику. Отже, вважаємо, що така будівля є кваліфікаційним активом, а відповідно, до собівартості такого активу входять й відсотки за користування позикою. Тобто відсотки мають капіталізуватися (Дт 151 Кт 95), а не визнаватися витратами звітного періоду.

Детально про капіталізацію відсотків ми писали тут та тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.20256
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.20257
  • Облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство взяло участь в аукціоні з оренди приміщення держвласності та стало переможцем. Для участі в аукціоні було сплачено реєстраційний та гарантійний внесок. Гарантійний внесок частково повернуто, на решту суми оформлено акт про надання послуг - винагорода оператору. Як відобразити такі операції в бухобліку?
    11.07.202512
  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.2025113
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202527