• Посилання скопійовано

Списання дебіторської заборгованості нерезидента: які наслідки?

Юрособа у листопаді 2018 р. експортувала товар на суму 8000 євро за інвойсом та МД. Нерезидент оплатив 7900 євро (100 євро недоплачено і не буде доплачено). Чи можна списати цю заборгованість? Як облікувати (резерв сумнівних боргів не створювалося)? Чи можна оформити як претензію щодо якості від нерезидента? Чи підпадає під валютний контроль ця сума? Які наслідки?

Списання дебіторської заборгованості через визнання її безнадійною

Оскільки строк позовної давності ще не закінчився, то з’ясуємо, чи можна в такому випадку списати дебіторську заборгованість як безнадійну.

Згідно з П(С)БО 10 безнадійна дебіторська заборгованість визначається тоді, коли існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності. А ось у податковому обліку зовсім інше визначення.

Згідно зі ст. 14 ПКУ, безнадійна заборгованість - це заборгованість, що відповідає одній з таких ознак:

  • заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності;
  • прострочена заборгованість померлої фізособи, за відсутності у неї спадкового майна, на яке може бути звернено стягнення;
  • прострочена заборгованість осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, оголошені померлими;
  • прострочена понад 180 днів заборгованість особи, розмір сукупних вимог кредитора за якою не перевищує мінімально встановленого законодавством розміру безспірних вимог кредитора для порушення провадження у справі про банкрутство, а для фізосіб - заборгованість, що не перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у разі відсутності законодавчо затвердженої процедури банкрутства фізосіб) (пп. "ґ" пп. 14.1.11 ПКУ);
  • актив у вигляді корпоративних прав або не боргових цінних паперів, емітента яких визнано банкрутом або припинено як юрособу у зв’язку з його ліквідацією;
  • сума залишкового призового фонду лотереї станом на 31 грудня кожного року;
  • прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості;
  • заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв’язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством;
  • заборгованість суб’єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв’язку з їх ліквідацією.

Контролери підкреслюють: якщо заборгованість відповідає хоча б одній ознаці, передбаченій у пп. 14.1.11 ПКУ, платник не повинен здійснювати перевірку відповідності такої заборгованості іншим ознакам із пп. 14.1.11 ПКУ (див. ІПК ДФСУ від 16.04.2018 р. №1620/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, №1621/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, від 07.12.2018 р. №5157/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, УПК від 03.04.2018 року №400).

Про те, як списується дебіторська заборгованість у сфері ЗЕД та про подання валютної декларації ми писали тут>>

Що стосується валютного контролю, то нове валютне законодавство запрацювало з 07.02.2019 року. Строк розрахунків за ЗЕД-договорами, які не були завершені станом на 07.02.2019 р., будуть здійснюватися у строк, встановлений НБУ, відповідно до Закону №2473, тобто 365 календарних днів. Про це ми зазначали тут>> 

Водночас, згідно з п. 22 р. ІІ Постанови №5, граничні строки розрахунків у 365 днів не поширюються на операції в незначному розмірі, тобто 150 тис. грн, з експорту, імпорту товарів (включаючи незавершені розрахунки за операцією).

Відповідно до пп. 1 п. 9 Інструкції №7 банк завершує валютний нагляд за дотриманням граничних строків проведення розрахунків, якщо сума незавершених розрахунків за експорт, імпорт товарів не перевищує еквівалент у 150 тис. грн (за курсом НБУ на дату останньої події).

 

Кредит-нота від резидента

Щодо списання такої заборгованості у зв’язку із наданням нерезиденту кредит-ноти (наприклад, наданням післяреалізаційної знижки) ми детально писали тут>>

Також у зв’язку із тим, що з 20.06.2019 року скасовано обов’язковий продаж валюти, можна списати таку заборгованість й таким шляхом: оформити кредит-ноту у вигляді грошового бонусу нерезиденту, а потім зробити взаємозалік розрахунків із заборгованості з оплати за товар від нерезидента та заборгованості резидента з перерахування таких грошових бонусів нерезиденту. Про це ми також писали тут (відмітимо, що тут ми ще писали цю ситуацію, коли не ще був обов’язковий продаж у 30%, а отже, висновок, зазначений у цьому матеріалі, вже з 20.06.2019 р. позитивний, адже продажу вже не має).

Що стосується кредит-ноти у вигляді прощення боргу за претензією від покупця, то тут податкових різниць не передбачено у ПКУ, а у бухобліку виникають витрати у звітному періоді визнання кредит-ноти (Дт 944 Кт 362).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1115
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0465
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0130
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528