• Посилання скопійовано

Переведення тварин з однієї групи до іншої: відображення в бухобліку

Як відобразити в бухобліку переведення великої рогатої худоби (за групами) з довгострокових до поточних? За якою вартістю?

Відповідно до П(С)БО 30 біологічні активи поділяються на два види: поточні та довгострокові. Їх визначення наведені у п. 4 П(С)БО 30. Поточні БА здатні давати економічні вигоди протягом періоду менше 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі. Наприклад, молодняк ВРХ (бички й телиці), придбаний для вирощування та відгодівлі, буде поточними біологічними активами. Довгострокові БА - усі біологічні активи, які не є поточними біологічними активами (наприклад, це корови, утримувані для надою молока або бики-плідники).

В межах кожного з цих двох видів БА можна створювати групи – на розсуд підприємства, наприклад, ВРХ молочного або м’ясного напряму, групи за статтю та віком.

Для цілей фінансової звітності виділяють три групи тварин (п. 25 П(С)БО 30):

  • робоча худоба (наприклад, воли);
  • продуктивна худоба (наприклад, молочне стадо або бики-плідники);
  • тварини на вирощуванні та відгодівлі (телята, бички, телиці)

Тварини як активи можуть оцінюватися за справедливою чи первісною вартістю, тому в бухобліку їх групують на таких субрахунках:

  • 163 «Довгострокові біологічні aктиви тваринництва, які оцінені зa справедливою вартістю»;
  • 164 «Довгострокові біолoгічні активи тваринництва, які оцінені зa первісною вартістю»;
  • 212 «Поточнi біологічні активи тваринництва, які оцінeні за справедливою ваpтістю»;
  • 213 «Поточні біологічні активи твaринництва, які оцінені за первіснoю вартістю».

Зверніть увагу, що субрахунок 107 «Тварини» не застосовується, оскільки на ньому обліковують активи, не пов’язані із сільськогосподарською діяльністю, наприклад, службових собак тощо.

Підприємства для обліку кожної групи тварин можуть використовувати окремі субрахунки третього порядку до субрахунків 163, 164, 212, 213 відповідно. Наприклад, 1631 «Робоча худоба». Також можливий поділ тварин на групи за статево-віковими, ваговими та іншими характеристиками. Таке групування передбачено Методрекомендаціями №73. Кількість таких груп залежить від виду тварин, спеціалізації, розмірів підприємства. Порядок переведення тварин в основне стадо та їх оцінка наведені у Таблиці 1 Методрекомендацій №73, а порядок переведення тварин із групи в групу та їх оцінка – у Таблиці 3 Методрекомендацій №73.

Порядок оцінки тварин за справедливою вартістю або за первісною вартістю (собівартістю) визначено у п. 10 – 15 П(С)БО 30.

Щоб документально оформити переведення тварин з однієї групу в іншу, сільгосппідприємства можуть самостійно розробити первинні документи. При цьому вони повинні містити обов’язкові реквізити, передбачені ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік та Положенням №88. Також для цієї мети можна скористатися типовими формами, наведеними в додатках до Методрекомендацій №73. Переведення тварин із групи в групу згідно з пп. 4.2.7 Методрекомендацій №73 оформлюється Актом на переведення тварин з групи в групу в межах поточних біологічних активів (ф. №ПБАСГ-9, далі – Акт переведення). Це універсальний документ, який можна використовувати за всіма видами і технологічними групами тварин.

У бухобліку переведення тварин з групи в групу відображається в аналітичному обліку у розрізі груп, якщо групи обліковуються на одному синтетичному рахунку чи субрахунку, або у синтетичному обліку, якщо тварини переводяться між групами, які обліковуються на різних рахунках (субрахунках). Наприклад, переведення тварин з групи «телиці до 2 років запліднені» в групу «корови» відображається так:

  • Дт 155 Кт 213 - Переведено тварину до іншої групи;
  • Дт 164 Кт 155 - Зараховано тварину до складу довгострокових біологічних активів (за виробничою собівартістю).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    Сьогодні 11:1222
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    Сьогодні 09:1941
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527