Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Пайові внески в ЖБК: як відобразити в бухобліку?

Як визнавати доходи та витрати в фінзвітності ЖБК, якщо він отримує пайові внески на будівництво житлового будинку до введення в експлуатацію цього будинку (ЖБК немає статусу неприбуткової організації)?

Відповідно до ст. 2 Закону про кооперацію, паї (пайові внески) — майнові поворотні внески членів кооперативу в його створення і розвиток, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, грошей, майнових прав, а також земельної ділянки.

ЖБК, який не закінчив будівництво житлового будинку і такий житловий будинок не прийнятий в експлуатацію, є платником податку на прибуток. Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного у бухгалтерській фінзвітності, на податкові різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Кодексом не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці за операціями з надходження коштів від сплати пайових внесків членами житлово-будівельного кооперативу.

Отже, такі операції відображаються відповідно до правил бухобліку (листи ДФС від 28.07.2016 р. №16200/6/99-99-15-02-02-15, від 08.09.2016 р. №19390/6/99-99-15-02-02-15, від 21.11.2017 р. №2681/6/99-99-15-02-02-15, ІПК від 08.09.2017 р. № 1872/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід  визнається  під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства),  за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

У бухобліку суми пайових внесків членів кооперативу не включаються до складу доходів, адже формують пайовий фонд ЖБК (ст. 20 Закону про кооперацію). Тобто при отриманні пайових внесків відбувається збільшення активів у зв’язку із зростанням капіталу за рахунок внесків учасників підприємства.

Пайовий фонд - майно кооперативу, що формується за рахунок паїв (у тому числі додаткових) членів та асоційованих членів кооперативу. Паї є одним із джерел формування майна ЖБК та фінансування будівництва.

Для обліку пайових внесків призначено субрахунок 402 «Пайовий капітал». Інструкція №291 окремо згадує про пайові внески членів ЖБК, які повинні обліковуватися на цьому субрахунку. Аналітичний облік доцільно вести в таких розрізах: основні та додаткові пайові внески членів кооперативу в розрізі членів.

Відповідно до Інструкції №291 для обліку капітальних інвестицій передбачено активний рахунок 15 «Капітальні інвестиції». За дебетом рахунку 15 «Капітальні інвестиції» відображається збільшення зазнаних витрат на придбання або створення матеріальних та нематеріальних необоротних активів, за кредитом - їх зменшення (введення в дію, прийняття в експлуатацію придбаних або створених нематеріальних активів тощо).

На субрахунку 151 «Капітальне будівництво» відображаються витрати на будівництво, що здійснюється як господарським, так і підрядним способом для власних потреб підприємства.

Отже, всі витрати, що несе ЖБК на будівництво будинку, можна акумулювати на субрахунку 151, в тому числі й витрати на утримання ЖБК (заробітна плата, ЄСВ, плата за РКО банку), адже вони відносяться виключно до діяльності з будівництва будинку.

На момент введення будинку в експлуатацію всі витрати, які було понесено в процесі здійснення будівництва, мають бути акумульовано за дебетом рахунку 151 «Капітальне будівництво». Саме вони й визначать первісну (балансову) вартість житлового будинку.

Після введення будинку в експлуатацію всі витрати на утримання ЖБК (заробітну плату, ЄСВ, плату за РКО банку, інші) слід буде включати до складу адміністративних витрат та обліковувати на однойменному рахунку 92.

Таким чином, поки проводиться будівництво у ЖБК всі витрати, що виникають у зв’язку із будівництвом, йдуть на формування первісної вартості збудованого приміщення, відповідно вони не відображаються у звіті про фінрезультат.

На останок відмітимо, що після завершення будівництва ЖБК може набути статусу неприбуткової організації.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Калашян Катерина
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Будівництво , Витрати , Доходи , Неприбуткові установи , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі