• Посилання скопійовано

Чи може орендар самостійно оплачувати комунальні послуги за орендоване приміщення?

Медичний центр (платник ПДВ) орендує приміщення у ФОП на ІІІ групі ЄП. Чи можна сплачувати комунальні платежі за це приміщення з розрахункового рахунку підприємства? У договорі оренди є пункт, який дозволяє сплачувати комунальні послуги безпосередньо ОСББ, оминаючи ФОП

Якщо підприємство не переукладало договори з постачальниками про надання комунальних послуг на своє ім'я, то операція з оплати комунальних послуг буде розглядатися як виконання обов'язку з оплати таких послуг іншою особою, адже підприємство виконує обов'язок, який повинен виконати власник приміщення. Пунктом 1 ст. 528 ЦКУ встановлено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

Таким чином, з юридичної точки зору інша особа (медичний центр) може оплачувати комунальні послуги замість орендодавця (ФОП). Але з оподаткуванням не так все просто.

Нагадаємо, що у орендодавця – ФОП такий вид діяльності, як надання приміщень в оренду, повинен бути включений до Реєстру платників єдиного податку.

Якщо сплата орендарем комунальних платежів передбачена договором оренди, то відшкодована орендарем сума комунальних послуг платнику повністю включається до доходу ФОП від провадження ним діяльності з надання послуг (надання нерухомості в оренду). Докладніше див. тут та тут>>

Але через те, що ФОП є платником єдиного податку, він не може отримувати дохід в іншій формі, ніж грошова форма (див. п. 291.6 ПКУ). У даному випадку, коли частина доходу ФОП надається йому у вигляді погашення його зобов’язання з оплати комунальних послуг, це не є грошовою формою розрахунків між ФОП та орендарем, оскільки ФОП безспосередньо не отримує грошових коштів, він отримує погашення іншою особою його зобов’язань.

Тому сплата комунальних платежів безпосередньо орендарем на адресу постачальників комунальних послуг, при тому, що вона є доходом ФОП-орендодавця, в даному випадку неможлива. У іншому разі ФОП втратить право перебувати на єдиному податку.

Таким чином, комунальні послуги слід відшкодовувати тільки безспосередньо на адресу ФОП-орендодавця – готівкою або на банківський рахунок, а ФОП, своєю чергою, повинен оплатити їх самостійно.

Відшкодування ФОП комунальних послуг відображається в обліку підприємства-орендаря аналогічно, як і орендна плата:

  • Дт 23, 91, 92-94 Кт 631 (визнано витрати на оренду та комунальні послуги);
  • Дт 631 Кт 301, 311 – (оплачено оренду та комунальні послуги).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410