• Посилання скопійовано

Чи може орендар самостійно оплачувати комунальні послуги за орендоване приміщення?

Медичний центр (платник ПДВ) орендує приміщення у ФОП на ІІІ групі ЄП. Чи можна сплачувати комунальні платежі за це приміщення з розрахункового рахунку підприємства? У договорі оренди є пункт, який дозволяє сплачувати комунальні послуги безпосередньо ОСББ, оминаючи ФОП

Якщо підприємство не переукладало договори з постачальниками про надання комунальних послуг на своє ім'я, то операція з оплати комунальних послуг буде розглядатися як виконання обов'язку з оплати таких послуг іншою особою, адже підприємство виконує обов'язок, який повинен виконати власник приміщення. Пунктом 1 ст. 528 ЦКУ встановлено, що виконання обов’язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог ЦКУ, інших актів цивільного законодавства або суті зобов’язання не випливає обов’язок боржника виконати зобов’язання особисто. У цьому разі кредитор зобов’язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

Таким чином, з юридичної точки зору інша особа (медичний центр) може оплачувати комунальні послуги замість орендодавця (ФОП). Але з оподаткуванням не так все просто.

Нагадаємо, що у орендодавця – ФОП такий вид діяльності, як надання приміщень в оренду, повинен бути включений до Реєстру платників єдиного податку.

Якщо сплата орендарем комунальних платежів передбачена договором оренди, то відшкодована орендарем сума комунальних послуг платнику повністю включається до доходу ФОП від провадження ним діяльності з надання послуг (надання нерухомості в оренду). Докладніше див. тут та тут>>

Але через те, що ФОП є платником єдиного податку, він не може отримувати дохід в іншій формі, ніж грошова форма (див. п. 291.6 ПКУ). У даному випадку, коли частина доходу ФОП надається йому у вигляді погашення його зобов’язання з оплати комунальних послуг, це не є грошовою формою розрахунків між ФОП та орендарем, оскільки ФОП безспосередньо не отримує грошових коштів, він отримує погашення іншою особою його зобов’язань.

Тому сплата комунальних платежів безпосередньо орендарем на адресу постачальників комунальних послуг, при тому, що вона є доходом ФОП-орендодавця, в даному випадку неможлива. У іншому разі ФОП втратить право перебувати на єдиному податку.

Таким чином, комунальні послуги слід відшкодовувати тільки безспосередньо на адресу ФОП-орендодавця – готівкою або на банківський рахунок, а ФОП, своєю чергою, повинен оплатити їх самостійно.

Відшкодування ФОП комунальних послуг відображається в обліку підприємства-орендаря аналогічно, як і орендна плата:

  • Дт 23, 91, 92-94 Кт 631 (визнано витрати на оренду та комунальні послуги);
  • Дт 631 Кт 301, 311 – (оплачено оренду та комунальні послуги).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202516
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025256