• Посилання скопійовано

Приймання готівки агентом комерційного банку: особливості бухобліку

Які особливості бухобліку операції із приймання готівки в гривнях для подальшого її переказу комерційними агентами банків - юрособами, які уклали агентські договори з банками?

Що стосується діяльності комерційних агентів банків, то комерційний агент банку надає послуги з приймання готівки для подальшого її переказу від імені, в інтересах, під контролем і за рахунок банку, який він представляє.

НБУ на своєму сайті зазначав, що з 22.11.2017 року для операцій з приймання готівки для подальшого її переказу комерційними агентами банків останні обов’язково мають відкрити в банку окремий рахунок/рахунки та забезпечити зарахування на нього готівки в гривнях, прийнятої ними для подальшого її переказу.

У 2017 році для забезпечення відображення у бухобліку операцій, що здійснюються комерційними агентами банків в Україні, з  приймання коштів для подальшого їх переказу за призначенням, як цього вимагають норми Постанови №116, НБУ вніс відповідні зміни до Плану рахунків №280.

Відповідно до постанови НБУ №117:

  • групу рахунків 260 «Кошти на вимогу суб’єктів господарювання» доповнено новим рахунком «2606 П - Кошти на вимогу суб’єктів господарювання, що прийняті для подальшого переказу»;
  • групу рахунків 265 «Кошти небанківських фінансових установ» доповнено новим рахунком «2654 П - Кошти на вимогу небанківських фінансових установ, що прийняті для подальшого переказу».

Ці рахунки призначені для обліку коштів на вимогу суб’єктів господарювання/небанківських фінансових установ, що прийняті для подальшого переказу.

За кредитом рахунку проводяться суми надходжень коштів, прийнятих для подальшого переказу за призначенням. За дебетом рахунку проводяться суми коштів, що перераховані за призначенням.

Звертаємо увагу, що План рахунків, який затверджений постановою НБУ №280, про який мова йде вище, не діє з 25.12.2017 року. Втім, рахунки 2606 та 2654 також наразі зазначені в новому Плані рахунків бухобліку банків України, затвердженому вже Постановою НБУ №89. Принципи обліку коштів на цих рахунках залишаються такими ж.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025807