• Посилання скопійовано

Фонди створюються за рахунок прибутку: що в обліку?

На підприємстві сворено фонд соціального розвитку, фонд виробничого розвитку, інший вкладений капітал, додатковий капітал та резервний капітал. Куди їх можна використати? Наразі на підприємстві здійснюється капітальний ремонт

На приватних підприємствах (зокрема, це стосується ТОВ) всі фонди і резерви створюються і використовуються виключно відповідно до cтатуту. У cтатуті має бути прописано порядок створення та порядок використання фондів та резервів.

Про додатковий капітал ми писали тут, туттут та тут>>

Щодо резервного капіталу, то створення резервних фондів вже від ТОВ/ТДВ не вимагається. Обов’язковість  включення такої інформації до статуту не встановлено (ст. 5, 6 Закону про ТОВ/ТДВ). Хоча створення та формування резервного капіталу зараз прив’язані до можливості придбання Товариством частки у власному статутному капіталі (ст. 25 Закону про ТОВ/ТДВ). Докладніше про це ми писали тут>>

Про використання коштів, внесених в інший додатковий капітал, читайте тут>>

Для державних підприємств є актуальним лист Мінфіну від 13.08.2012 р. №31-08410-07-10/19890.

Порядок використання утворених спеціальних (цільових) фондів, до яких належить і фонд розвитку виробництва, визначається відповідно до затвердженого фінансового плану державного комерційного підприємства (ст. 75 ГКУ).

Відповідно до п. 1.1 р. IV Положення №1213, спрямування державними підприємствами частини чистого прибутку на розвиток виробництва відображається за дебетом субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» і кредитом субрахунка 426 «Фонди спеціального призначення» (субрахунок 4261 «Фонд розвитку виробництва»).

Здійснені за рахунок цього фонду капітальні інвестиції (придбання, створення, модернізація, модифікація, реконструкція, добудова, дообладнання тощо необоротних активів) відображаються за дебетом субрахунку 4261 «Фонд розвитку виробництва» і кредитом субрахунку 4262 «Використання фонду розвитку виробництва».

Рахунок 426 «Фонди спеціального призначення» не передбачений Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій №291, оскільки застосовується для відображення специфічних операцій лише державними підприємствами. А відповідно до Інструкції №291, субрахунки, що використовуються підприємствами, виходячи з потреб управління, контролю, аналізу й звітності можуть доповнюватися новими субрахунками (рахунками другого, третього порядків) із збереженням кодів (номерів) субрахунків цього Плану рахунків (див. лист Мінфіну від 23.10.2007 р. №31-34000-20-27/21846).

Нерозподілений прибуток, що утворився станом на 01.01.2007 р., може бути використаний суб'єктом господарювання для формування фондів спеціального призначення за рішенням органу, до сфери управління якого він належить, або уповноваженого органу відповідно до установчих документів.

Залишок додаткового капіталу на цьому субрахунку відображає джерело формування майна підприємства та може бути зменшений у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо зменшення додаткового капіталу, зокрема, при реструктуризації, ліквідації підприємства та в інших випадках, передбачених законодавством.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202533
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025292
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025135
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202534
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202530