• Посилання скопійовано

Фонди створюються за рахунок прибутку: що в обліку?

На підприємстві сворено фонд соціального розвитку, фонд виробничого розвитку, інший вкладений капітал, додатковий капітал та резервний капітал. Куди їх можна використати? Наразі на підприємстві здійснюється капітальний ремонт

На приватних підприємствах (зокрема, це стосується ТОВ) всі фонди і резерви створюються і використовуються виключно відповідно до cтатуту. У cтатуті має бути прописано порядок створення та порядок використання фондів та резервів.

Про додатковий капітал ми писали тут, туттут та тут>>

Щодо резервного капіталу, то створення резервних фондів вже від ТОВ/ТДВ не вимагається. Обов’язковість  включення такої інформації до статуту не встановлено (ст. 5, 6 Закону про ТОВ/ТДВ). Хоча створення та формування резервного капіталу зараз прив’язані до можливості придбання Товариством частки у власному статутному капіталі (ст. 25 Закону про ТОВ/ТДВ). Докладніше про це ми писали тут>>

Про використання коштів, внесених в інший додатковий капітал, читайте тут>>

Для державних підприємств є актуальним лист Мінфіну від 13.08.2012 р. №31-08410-07-10/19890.

Порядок використання утворених спеціальних (цільових) фондів, до яких належить і фонд розвитку виробництва, визначається відповідно до затвердженого фінансового плану державного комерційного підприємства (ст. 75 ГКУ).

Відповідно до п. 1.1 р. IV Положення №1213, спрямування державними підприємствами частини чистого прибутку на розвиток виробництва відображається за дебетом субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» і кредитом субрахунка 426 «Фонди спеціального призначення» (субрахунок 4261 «Фонд розвитку виробництва»).

Здійснені за рахунок цього фонду капітальні інвестиції (придбання, створення, модернізація, модифікація, реконструкція, добудова, дообладнання тощо необоротних активів) відображаються за дебетом субрахунку 4261 «Фонд розвитку виробництва» і кредитом субрахунку 4262 «Використання фонду розвитку виробництва».

Рахунок 426 «Фонди спеціального призначення» не передбачений Планом рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій №291, оскільки застосовується для відображення специфічних операцій лише державними підприємствами. А відповідно до Інструкції №291, субрахунки, що використовуються підприємствами, виходячи з потреб управління, контролю, аналізу й звітності можуть доповнюватися новими субрахунками (рахунками другого, третього порядків) із збереженням кодів (номерів) субрахунків цього Плану рахунків (див. лист Мінфіну від 23.10.2007 р. №31-34000-20-27/21846).

Нерозподілений прибуток, що утворився станом на 01.01.2007 р., може бути використаний суб'єктом господарювання для формування фондів спеціального призначення за рішенням органу, до сфери управління якого він належить, або уповноваженого органу відповідно до установчих документів.

Залишок додаткового капіталу на цьому субрахунку відображає джерело формування майна підприємства та може бути зменшений у разі прийняття уповноваженим органом рішення щодо зменшення додаткового капіталу, зокрема, при реструктуризації, ліквідації підприємства та в інших випадках, передбачених законодавством.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»