• Посилання скопійовано

Продаж електронних квитків за агентським договором: відображення в бухобліку

Якими проведеннями відображати в бухобліку онлайн - продаж електронних квитків на спортивний захід за агентським договором? Як відобразити рух електронних квитків в обліку, якщо агент має на кожну гру лише карту спортивного залу?

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід визнається під час збільшення активу чи зменшення зобов’язання, що зумовлює збільшення власного капіталу (за винятком збільшення капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. У даному випадку, у разі надходження коштів від продажу квитків активи підприємства - агента збільшуються і сума збільшення активів достовірно визначена.

Разом з цим, відповідно до п. 6.2 П(С)БО 15, суми надходжень за договорами комісії, агентськими й іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо, не визнаються доходами. Одночасно з цим згідно з  п. 9.1 П(С)БО 16 платежі за договорами комісії, агентськими й іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо, не визнаються витратами.

Згідно з п. 7 П(С)БО 15 чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визначається шляхом вирахування з доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг наданих знижок, вартості повернених раніше проданих товарів, доходів, які за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів. Саме чистий дохід відображається у рядку 2000 Звіту про фінансові результатифінансового звіту суб’єкта малого підприємництва або спрощеного фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва.

У п. 3.3 р. III Методичних рекомендацій №433 сказано, що в статті «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» відображається дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг (у т.ч. платежі від оренди об'єктів інвестиційної нерухомості) за вирахуванням наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів. Аналогічний підхід визначений і для заповнення цього рядка у фінзвітах суб’єкта малого підприємництва  (див. п. 5.1 розділу ІІ та п. 2.1 розділу ІІІ П(С)БО 25).

Відповідно до цих правил відображення доходів агента у фінзвітності здійснюється й бухоблік таких доходів – див. приклад у таблиці.

Звертаємо увагу, що згідно  зі ст. 305 ГКУ та ст. 1006 ЦКУ, за агентським договором уся сума, отримана підприємством - агентом від покупців, належить суб’єкту господарювання, від імені яких він продає квитки (принципалу). Тому заборгованість агента перед принципалом визнається в повній сумі, без вирахування агентської винагороди.

 

Бухоблік у принципала

Принципал визнає дохід від продажу квитків у повному обсязі, а також нараховує в своєму обліку винагороду, на яку має право комерційний агент відповідно до розмірів і строків, передбачених агентським договором. У даному випадку, коли агентський договір передбачає продаж квитків на спортивні заходи в інтересах принципала, витрати на виплату комісійної винагороди агенту відносяться до витрат на збут та відображаються за дебетом однойменного рахунку 93 у кореспонденції з кредитом субрахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками". 

Документальне оформлення послуг агента полягає в оформленні двостороннього акту наданих послуг, у якому міститься інформація про надані послуги (в даному випадку про те, що агент продав певну кількість квитків на певну суму).

 

Таблиця

Бухоблік продажу квитків за агентським договором

№з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Дебет

Кредит

Сума, грн

 

Облік у агента

 

 

 

1

Отримані грошові кошти на банківський рахунок за квитки

311

681

15000

2

Відображено податкові зобов'язання з ПДВ (перша подія) на суму винагороди агента 10% від 15000грн:

1500 грн х 20% / 120% = 250 грн

643

641

250

3

 Перераховано грошові кошти принципалу, від імені якого продаються квитки (15000 грн - 1500 грн)

377

311

13500

4

Відображено дохід від реалізації квитків покупцям

681

703

15000

5

Вирахована з доходу сума, що належить принципалу – в повному обсязі

704

631

15000

6

Відображено залік заборгованостей на фактично перераховану суму без врахування  винагороди агента

631

377

13500

7

Підписано акт виконаних послуг з принципалом на суму винагороди

361

703

1500

8

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ (друга подія)

703

643

250

9

Відображено залік заборгованостей на суму винагороди

631

361

1500

 

Облік у принципала

 

 

 

 

Відображено дохід від реалізації квитків агентом

377

703

15000

 

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

703

641

2500

 

Отримано від агента кошти за квитки

311

377

13500

 

Підписано акт виконаних послуг з агентом, бухгалтерський запис  на суму винагороди без ПДВ

93

631

1250

 

Відображено податковий кредит  з ПДВ

641

631

250

 

Відображено залік заборгованостей на суму винагороди

631

377

1500


Облік власне електронних квитків на рахунках бухобліку як у агента, так і у принципала не ведеться. Це можна робити в рамках так званого управлінського обліку для контролю процесу продажу квитків на конкретні місця в залі.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»