• Посилання скопійовано

Бухоблік підзвітних коштів та продажу товарів і продукції ФГ за готівку

За використану електроенергію голова фермерського господарства заплатив власні кошти у банку на рахунок РЕМ. Також фермерське господарство продає яблука за готівку. Як обліковувати ці операції?

Перша ситуація – здійснення розрахунків з постачальниками за рахунок підзвітних коштів

Голова фермерського господарства повинен скласти авансовий звіт та додати до нього квитанцію банку про оплату за використану електроенергію. За таким авансовим звітом в обліку здійснюються запис: Дт 631 (аналітика - РЕМ) Кт 372 (аналітика - голова ФГ). 

Надалі ФГ повинно компенсувати голові понесені витрати – готівкою з каси або перерахуванням на його банківський рахунок: Дт 372 Кт 301, 311.

Якщо компенсація здійснюється готівкою, слід пам'ятати про обмеження готівкових розрахунків з фізособами – 50 тис. грн відповідно до п. 6 Положення №148.

Звертаємо увагу на думку податківців щодо оподаткування компенсації підзвітним особам витрачених власних коштів на закупівлю товарів (див. наш коментар тут).

Таку думку податківці мають лише щодо компенсації власних коштів підзвітних осіб, витрачених на купівлю товарів. Щодо оплати послуг та оплати заборгованості (як в даному випадку) аналогічної думки податківців поки що немає. Але ми все ж таки  рекомендуємо здійснювати такі розрахунки не за рахунок власних коштів фізосіб, а за рахунок коштів підприємства, що заздалегідь видаються підзвітній особі для здійнення певних дій – закупівлі товарів або оплати робіт, послуг.

 

Друга ситуація – продаж яблук за готівку

У загальному випадку розрахунки готівкою потребують використання РРО відповідно до Закону про РРО, зокрема, відповідно до вимог ст. 3 Закону про РРО. Проте є виключення для продажу за готівку власної продукції (ст. 9 Закону про РРО).

Так, відповідно до пп. 1 ст. 9 Закону про РРО  РРО та розрахункові книжки не застосовуються при  здійсненні  торгівлі продукцією власного виробництва підприємствами, установами і організаціями усіх  форм  власності,  крім  підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ  і  організацій  з  оформленням  прибуткових і видаткових касових  ордерів  та  видачею  відповідних  квитанцій,  підписаних уповноваженою особою відповідного суб’єкта господарювання.

З цього випливає, що продавати яблука за готівку фермерське господарство може за одночасного дотримання трьох умов:

  • ФГ повинно бути юрособою (підприємством, яке зареєстроване в установленому порядку).
    Для ФГ, які засновані на основі ФОП, ця норма ст. 9 не діє, для ФОП є інші умови, про які буде далі;
  • яблука повинні бути власновиробленою продукцією ФГ, тобто вирощені саме цим ФГ, а не купленими у сторонніх осіб. Якщо яблука не є власновиробленими, вони вже будуть вважатися купленим товаром, і при їх перепродажу за готівку потрібен буде РРО;
  • отримання готівки від покупців повинно оформлюватися касовими ордерами.
    На підставі касових ордерів здійснюється запис: Дт 301 Кт 361 (аналітика – покупці). Передання яблук покупцям оформлюється видатковою накладною та бухгалтерським записом: Дт 361 (аналітика – покупці)  Кт 701, нарахування ПЗ з ПДВ – Дт 701 Кт 641/ПДВ.

Щодо правил застосування РРО для ФОП, слід взяти до уваги норми п. 296.10 ПКУ: реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

  • першої групи;
  • другої - четвертої груп (фізособи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Таким чином, якщо ФГ створене на основі реєстрації ФОП, то продаж продукції та покупних товарів за готівку можливий лише за умови, що обсяг доходу за календарний рік не перевищує 1 млн грн.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202520
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.202545
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202522
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025228
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 769