• Посилання скопійовано

Які наслідки для юрособи та відповідальних посадових осіб у разі непроведення інвентаризації?

Якщо річна інвентаризація не проведена, які наслідки для юрособи та відповідальних посадових осіб?

Юрособи зобов'язані проводити річну інвентаризацію активів і зобов'язань для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності. З цього можна зробити два висновки:

1) проведення інвентаризації є обов'язковим перед складанням фінзвітності. Це підтверджують і норми Положення №879, яким на сьогодні регулюється порядок проведення інвентаризації;

2) непроведення річної інвентаризації у встановлені Положенням №879 строки ставить під сумнів достовірність даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності. А це може мати неприємні наслідки, у т. ч. у вигляді адміністративних штрафів.

Зокрема, за несвоєчасне або неякісне проведення інвентаризацій коштів і матеріальних цінностей відповідальність встановлена ст. 164-2 КУпАП. Відповідно до цієї статті у разі виявлення такого порушення на посадових осіб, відповідальних за проведення інвентаризації (а це керівник підприємства), накладається штраф у розмірі:

— від 8 до 15 н. м. д. г. (136 — 255 грн);

— від 10 до 20 н. м. д. г. за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за аналогічне порушення (170 — 340 грн).

Проте правом накладання такої відповідальності наділено не податківців, а органи державного фінансового контролю. Отже, під час перевірки застосовувати таку адміністративну відповідальність податківці не мають права.

Але варто зважати на те, що інвентаризація проводиться насамперед з метою забезпечення достовірності бухгалтерського обліку, контролю за наявними на підприємстві активами та зобов'язаннями, а також з метою запобігання розкраданню майна підприємства. Відповідно саме керівники підприємства повинні бути зацікавлені у проведенні інвентаризації у встановлені строки та за встановленим порядком.

Та і це не головне — адже для платників податку на прибуток об'єктом оподаткування є фінансовий результат, визначений в бухгалтерському обліку та зазначений у фінансовій звітності. А якщо дані такого обліку та звітності не підтверджені результатами обов'язково проведеної інвентаризації, у податківців буде підстава не визнавати податкове зобов'язання, визнане платником податку самостійно. А це може призвести до донарахування ними суми податку та штрафів за п. 123.1 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та документація при будівництві СЕС з давальницьких матеріалів
    Які документи необхідно оформити та які бухгалтерські проведення слід зробити замовнику та виконавцю під час будівництва сонячної електростанції (СЕС), якщо замовник передає виконавцю матеріали та обладнання? Як правильно обліковувати збудовану СЕС на балансі замовника?
    Сьогодні 13:073
  • Поворотна фіндопомога при оплаті третьою особою: нюанси обліку
    На рахунок фермерського господарства (платника ЄП ІІІ групи) надійшла поворотна фінопомога за договором з Хоменком Ігорем. Фактично платіж здійснила керівник ФГ Хоменко Тетяна, але у призначенні платежу вказала: «Фіндопомога від Хоменка Ігора згідно з договором». Як правильно обліковувати цю операцію: на кого оформити борг? Чи включати до доходу та чи сплачувати єдиний податок із суми 3400 грн?
    Сьогодні 10:0921
  • Продаж та монтаж сонячних панелей: облік та податки
    ТОВ на загальній системі та платник ПДВ планує займатися продажем та монтажем сонячних панелей. Як правильно відображати в бухобліку та оподатковувати операції з продажу та монтажу, в тому числі, коли покупець для оплати залучає банківський кредит і кошти надходять від банку?
    18.07.202527
  • Списання знищених товарів внаслідок війни: облік та оподаткування
    Які податкові наслідки з ПДВ та податку на прибуток виникають у підприємства при списанні товарних запасів, повністю знищених 10.06.2025 р. внаслідок пожежі через військову агресію РФ, та в якому звітному періоді можна відобразити ці втрати у складі витрат, маючи Акт про пожежу від ДСНС та інші докази, включаючи матеріали проведеної інвентаризації 10.06.2025 р.?
    18.07.2025269
  • Облік передачі нерухомості в статутний капітал комунального підприємства
    Як підприємству (платнику податку на прибуток та ПДВ) правильно відобразити в бухгалтерському та податковому обліку операцію з передачі нерухомого майна до статутного капіталу комунального підприємства?
    18.07.202557