• Посилання скопійовано

Нюанси обліку відсотків за валютним кредитом, який сплачується поручителем

Підприємство виступило поручителем при виплаті валютного кредиту. Підприємство-боржник припинило свою діяльність, відповідно борг сплачується поручителем. Чи має право поручитель віднести відсотки за кредитом на витрати?

При укладанні договору поруки сума забезпеченого зобов'язання поручителя відображається на забалансовому рахунку 05 «Гарантії та забезпечення надані». Рахунок передбачено для узагальнення інформації про наявність та рух виданих підприємством гарантій та забезпечень виконання за договорами поруки.

У разі погашення поручителем заборгованості перед кредитором сума з позабалансового рахунка 05 списується. Збільшення на рахунку 05 відбувається під час видачі поруки, зменшення — при погашенні заборгованості, на яку її було надано.

При частковій, поетапній сплаті зобов'язання боржником не завадило б повідомляти про це поручителя. Адже за умовами ч. 1 ст. 557 ЦКУ до обов'язків боржника, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, входить повідомити про це поручителя.

На момент погашення заборгованості поручителем сума за договором поруки відображається за дебетом субрахунка 377 «Розрахунки з іншими дебіторами», під час погашення заборгованості боржником субрахунок 377 закривається.

Якщо договір поруки передбачає оплату такої послуги, отримання коштів відображається на субрахунку 733 «Інші доходи від фінансових операцій» — з огляду на те що, швидше за все, надання послуг поруки не є основною діяльністю поручителя. Інакше така операція відображалася би на субрахунку 719.

Якщо зобов’язання з погашення заборгованості переведено до поручителя, така операція відображається обліку записом Дт 377 Кт 685. Одночасно з позабалансового рахунку списується сума наданого забезпечення Кт 05.

Таким чином, поручитель відображає в обліку дебіторську заборгованість боржника перед собою та суму заборгованості перед кредитором, які він тепер зобов’язаний сплатити.

Погашення такої заборгованості відображається записом Дт 685 Кт 311.

Водночас, зважаючи на те, що діяльність підприємства - божника припинено, його заборгованість перед поручителем не буде повернута. Відповідно така дебіторська заборгованість не відповідає ознакам активу і має бути списана з балансу. Облік списання дебіторської заборгованості ми розглядали тут>>

Таким чином, при погашені заборгованості за боржника поручитель витрати не визнає, але визнає їх при списанні дебіторської заборгованості боржника перед собою.

А ось щодо відсотків за таким кредитом, які вже будуть нараховуватися після переведення боргу на поручителя, ситуація інакша. Оскільки божником тепер виступає поручитель, відповідно відсотки за кредитом нараховуються саме до нього. Тому поручитель має право на віднесення такої суми нарахованих відсотків до витрат. Операція з нарахування відсотків за кредитом відображається бухгалтерським записом Дт 951 «Відсотки за кредит» Кт 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202414
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202424
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442