Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Нюанси обліку відсотків за валютним кредитом, який сплачується поручителем

Підприємство виступило поручителем при виплаті валютного кредиту. Підприємство-боржник припинило свою діяльність, відповідно борг сплачується поручителем. Чи має право поручитель віднести відсотки за кредитом на витрати?

При укладанні договору поруки сума забезпеченого зобов'язання поручителя відображається на забалансовому рахунку 05 «Гарантії та забезпечення надані». Рахунок передбачено для узагальнення інформації про наявність та рух виданих підприємством гарантій та забезпечень виконання за договорами поруки.

У разі погашення поручителем заборгованості перед кредитором сума з позабалансового рахунка 05 списується. Збільшення на рахунку 05 відбувається під час видачі поруки, зменшення — при погашенні заборгованості, на яку її було надано.

При частковій, поетапній сплаті зобов'язання боржником не завадило б повідомляти про це поручителя. Адже за умовами ч. 1 ст. 557 ЦКУ до обов'язків боржника, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, входить повідомити про це поручителя.

На момент погашення заборгованості поручителем сума за договором поруки відображається за дебетом субрахунка 377 «Розрахунки з іншими дебіторами», під час погашення заборгованості боржником субрахунок 377 закривається.

Якщо договір поруки передбачає оплату такої послуги, отримання коштів відображається на субрахунку 733 «Інші доходи від фінансових операцій» — з огляду на те що, швидше за все, надання послуг поруки не є основною діяльністю поручителя. Інакше така операція відображалася би на субрахунку 719.

Якщо зобов’язання з погашення заборгованості переведено до поручителя, така операція відображається обліку записом Дт 377 Кт 685. Одночасно з позабалансового рахунку списується сума наданого забезпечення Кт 05.

Таким чином, поручитель відображає в обліку дебіторську заборгованість боржника перед собою та суму заборгованості перед кредитором, які він тепер зобов’язаний сплатити.

Погашення такої заборгованості відображається записом Дт 685 Кт 311.

Водночас, зважаючи на те, що діяльність підприємства - божника припинено, його заборгованість перед поручителем не буде повернута. Відповідно така дебіторська заборгованість не відповідає ознакам активу і має бути списана з балансу. Облік списання дебіторської заборгованості ми розглядали тут>>

Таким чином, при погашені заборгованості за боржника поручитель витрати не визнає, але визнає їх при списанні дебіторської заборгованості боржника перед собою.

А ось щодо відсотків за таким кредитом, які вже будуть нараховуватися після переведення боргу на поручителя, ситуація інакша. Оскільки божником тепер виступає поручитель, відповідно відсотки за кредитом нараховуються саме до нього. Тому поручитель має право на віднесення такої суми нарахованих відсотків до витрат. Операція з нарахування відсотків за кредитом відображається бухгалтерським записом Дт 951 «Відсотки за кредит» Кт 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками».

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Валюта , Заборгованість , Кредити , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі