• Посилання скопійовано

Ліцензії, сертифікати та страхування у «єдинника»: податковий та бухгалтерський обліки

Юрособа, платник ІІІ групи ЄП, надає послуги з перевезення вантажів по Україні та закордон. Як в податковому та бухгалтерському обліку відображаються ліцензії, сертифікати та страхові платежі?

Податковий облік ліцензій, сертифікатів та страхівок

Об’єктом оподаткування єдиним податком у юрособи - платника ЄП є отриманий дохід, який оподатковується за ставкою згідно з п. 293.3 ПКУ (5% або 3%, якщо ЮО є платником ПДВ).

При цьому, для юрособи, платника ЄП, доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Таким чином, понесені витрати не впливають на об’єкт оподаткування єдиним податком, відповідно, жодних наслідків в податковому обліку такі витрати не несуть.

 

Бухгалтерський облік ліцензій та сертифікатів

Нематеріальний актив – це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований – п. 3 П(С)БО 8.

Відповідно до Інструкції №291 на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи» ведеться облік інших нематеріальних активів, якими володіє підприємство (права на здійснення діяльності (ліцензія), використання економічних та інших привілеїв тощо).

Таким чином, придбані ліцензії та сертифікати обліковуються як інші нематеріальні активи. Витрати на отримання таких нематеріальних активів відображаються на субрахунку 154 з подальшим введенням в експлуатацію записом - Дт 127 Кт 154.

Протягом строку використання ліцензій чи сертифікатів підприємство нараховує амортизацію.

Водночас п. 26 П(С)БО 8 встановлено, що при визначенні строку корисного використання об’єкта НМА слід враховувати низку чинників. Так, для ліцензій як об’єктів НМА таким фактором є правові або інші подібні обмеження щодо строків їх використання. Тобто у разі, якщо ліцензію видано на рік, то строк її дії та амортизації також становить рік. Питання обліку безстрокових ліцензій (сертифікатів) ми розглядали тут>>

 

Бухгалтерський облік страхових платежів

У бухобліку витрати за договором страхування включають до витрат підприємства залежно від типу страхування на рахунки: 23, 91, 92, 93 чи 94.

Відповідно до  п. 7 П(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Однак, зважаючи на те, що витрати на страхування неможливо пов’язати з конкретними доходами, та те, що сплата за страхування сплачується зазвичай наперед за декілька періодів (наприклад за рік), то згідно з п. 8 П(С)БО 16 витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості між відповідними звітними періодами.

Таким чином, при сплаті страхового платежу його сума відноситься на бухгалтерський рахунок 39 «Витрати майбутніх періодів» з подальшим віднесенням протягом періоду страхування сум на відповідні витрати (відповідно до характеру страхування).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Послуги експедитора: відображення в бухобліку
    Підприємство, яке працює за агентським договором, та є платником ЄП, надає послуги експедитора. Послуги перевезення надає сторонній перевізник. Акт від перевізника на 40 000 грн. Послуги експедитора - 5 000 грн. Виставили акт замовнику на 45 000 грн. Замовник оплатив всю суму на рахунок експедитора, а експедитор перерахував перевізнику 40 000 грн. Як відобразити в бухобліку?
    Сьогодні 10:022
  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202462
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442