• Посилання скопійовано

Ліцензії, сертифікати та страхування у «єдинника»: податковий та бухгалтерський обліки

Юрособа, платник ІІІ групи ЄП, надає послуги з перевезення вантажів по Україні та закордон. Як в податковому та бухгалтерському обліку відображаються ліцензії, сертифікати та страхові платежі?

Податковий облік ліцензій, сертифікатів та страхівок

Об’єктом оподаткування єдиним податком у юрособи - платника ЄП є отриманий дохід, який оподатковується за ставкою згідно з п. 293.3 ПКУ (5% або 3%, якщо ЮО є платником ПДВ).

При цьому, для юрособи, платника ЄП, доходом є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ.

Таким чином, понесені витрати не впливають на об’єкт оподаткування єдиним податком, відповідно, жодних наслідків в податковому обліку такі витрати не несуть.

 

Бухгалтерський облік ліцензій та сертифікатів

Нематеріальний актив – це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований – п. 3 П(С)БО 8.

Відповідно до Інструкції №291 на субрахунку 127 «Інші нематеріальні активи» ведеться облік інших нематеріальних активів, якими володіє підприємство (права на здійснення діяльності (ліцензія), використання економічних та інших привілеїв тощо).

Таким чином, придбані ліцензії та сертифікати обліковуються як інші нематеріальні активи. Витрати на отримання таких нематеріальних активів відображаються на субрахунку 154 з подальшим введенням в експлуатацію записом - Дт 127 Кт 154.

Протягом строку використання ліцензій чи сертифікатів підприємство нараховує амортизацію.

Водночас п. 26 П(С)БО 8 встановлено, що при визначенні строку корисного використання об’єкта НМА слід враховувати низку чинників. Так, для ліцензій як об’єктів НМА таким фактором є правові або інші подібні обмеження щодо строків їх використання. Тобто у разі, якщо ліцензію видано на рік, то строк її дії та амортизації також становить рік. Питання обліку безстрокових ліцензій (сертифікатів) ми розглядали тут>>

 

Бухгалтерський облік страхових платежів

У бухобліку витрати за договором страхування включають до витрат підприємства залежно від типу страхування на рахунки: 23, 91, 92, 93 чи 94.

Відповідно до  п. 7 П(С)БО 16 витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені. Однак, зважаючи на те, що витрати на страхування неможливо пов’язати з конкретними доходами, та те, що сплата за страхування сплачується зазвичай наперед за декілька періодів (наприклад за рік), то згідно з п. 8 П(С)БО 16 витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості між відповідними звітними періодами.

Таким чином, при сплаті страхового платежу його сума відноситься на бухгалтерський рахунок 39 «Витрати майбутніх періодів» з подальшим віднесенням протягом періоду страхування сум на відповідні витрати (відповідно до характеру страхування).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518