• Посилання скопійовано

Придбання квартири для проживання голови фермерського господарства: облік

Фермерське господарство придбало житлову квартиру без ремонту (від забудовника). Як взяти на облік таку квартиру? Як обліковувати витрати на ремонт? Який облік витрат на придбання меблів і побутової техніки?

Бухоблік оприбуткування квартири

Оскільки підприємство планує використовувати придбану квартиру, то в такому випадку здійснюється оприбуткування необоротних активів. Оприбуткування таких активів здійснюється на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів». На початку використання такі необоротні активи вводяться в експлуатацію записом:  Дт 103 «Будинки та споруди» Кт 152. При цьому підприємство нараховує амортизацію такого об’єкту.

 

Бухоблік ремонту

Для початку, визначимося з тим питанням, як визначити, чи проведено поліпшення придбаної квартири, чи лише її поточний ремонт.

Поліпшення об’єкта ОЗ (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), повинні приводити до збільшення майбутніх економічних вигід, які первісно очікувалися від його використання.

Поточний ремонт об’єкта ОЗ не приводить до вищевказаних наслідків, тобто всі виробничі параметри об’єкта (площа, потужність, строк корисного використання тощо) залишаються незмінними. Поточний ремонт направлений на підтримання об’єкта ОЗ у робочому стані.

При цьому підприємство самостійно визначає (зокрема, у обліковій політиці) чи відносяться такі операції з поліпшення/модернізації ОЗ чи до поточного ремонту. Однак, зважаючи, що здійснюється первісний ремонт квартири, який збільшить її первісну вартість, то такі витрати доцільно обліковувати саме як поліпшення квартири.

В бухобліку вартість списаних матеріалів та отриманих послуг для поліпшення квартири накопичуються на рахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів». Після закінчення всіх ремонтних робіт накопичена сума витрат на рахунку 152 відноситься на збільшення первісної вартості квартири – Дт 103 Кт 152.

Поточний ремонт такої квартири відноситься до поточних витрат підприємства на відповідний рахунок (зважаючи на те, що квартира має негосподарське призначення, рахунком витрат буде 949).

 

Бухоблік меблів

Придбані меблі та побутова техніка не є невід’ємною складовою квартири, тому вони повинні обліковуватися як окремі об’єкти необоротних активів, зокрема, як МНМА або ОЗ.

Згідно з п. 4 П(С)БО 7 основні засоби — це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік). Тобто в бухобліку відсутній вартісний критерій для МНМА та ОЗ. Такий критерій підприємство визначає самостійно в обліковій політиці.

Витрати на придбання МНМА акумулюються на субрахунку 153 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів». При введені в експлуатацію вартість з рахунку 153 переноситься на відповідний субрахунок рахунку 11 «Інші необоротні матеріальні активи».

Облік меблів, які відносяться до ОЗ, аналогічний оприбуткуванню квартири, про яке було зазначено вище, але вибираються відповідні субрахунки рахунку 10.

 

Негосподарські витрати

Фермерське господарство не є платником податку на прибуток, тому для нього не має особливого значення господарське призначення понесених витрат (головне, щоб такі витрати були документально підтверджені та правильно відображені в бухобліку). Однак, в зв’язку з тим, що підприємство в майбутньому може стати платником податку на прибуток (наприклад, у зв’язку з анулюванням реєстрації платника ЄП в майбутніх роках) все ж таки радимо вести окремий аналітичний облік таких придбаних негосподарських необоротних активів, адже в у розрізі податку на прибуток господарське призначення необоротних активів грає важливу роль.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518