• Посилання скопійовано

Бухоблік нарахування податкових зобов'язань за п. 199.1 ПКУ

При придбанні ОЗ сума ПДВ була віднесена до податкового кредиту. Підприємство надає послуги з транспортування (як оподатковувані, так і не оподатковувані ПДВ), тож нараховуються ПЗ на відповідну частину. Чи відносяться суми ПЗ до витрат підприємства чи на вартість таких ОЗ?

Відповідно до п. 199.1 ПКУ у разі, якщо придбані та/або виготовлені необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

 

Нарахування податкових зобов'язань

Згідно з п. 8 П(С)БО 7  передбачено, що до первісної вартості об’єкта ОЗ відносяться суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству/установі).

У свою чергу, у п. 11 Інструкції №141 визначено, що сума податкового зобов’язання, нарахованого зокрема відповідно до п. 199.1 ПКУ відображається за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання» і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

При цьому, суми нарахованого податку зараховуються до первісної необоротних активів у кореспонденції з кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання».

Таким чином, при нарахуванні ПЗ за п. 199.1 ПКУ сума таких зобов’язань потрапить до первісної вартості необоротних активів, з подальшою амортизацією.

 

Річний перерахунок ПДВ

Пунктом 12 Інструкції №141 визначено, що платник податку суму донарахованого податкового зобов’язання з ПДВ на підставі розрахунку коригування, складеного за результатами проведеного перерахунку відповідно до ст. 199 ПКУ відображає за дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання» і кредитом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Одночасно на цю суму податку збільшуються витрати платника податку з відображенням за дебетом субрахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності» і кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання».

У тому випадку, якщо внаслідок річного перерахунку ПДВ сума ПЗ була зменшена, то надмірно нараховані податкові зобов’язання з податку на додану вартість на підставі розрахунку коригування відображаються за кредитом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання» і дебетом субрахунку 641 «Розрахунки за податками».

Одночасно на цю суму податку збільшуються доходи платника податку з відображенням за кредитом субрахунку 719 «Інші операційні доходи» і дебетом субрахунку 643 «Податкові зобов’язання».

Таким чином, сума збільшення зобов’язання ПДВ внаслідок річного перерахунку ПДВ потрапляє не в первісну вартість необоротних активів, а до витрат підприємства.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1121
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:04208
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202531
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528