• Посилання скопійовано

Нерозподілений прибуток за 2017 рік: відображення в бухобліку

На кінець звітного 2017 року підприємство має нерозподілений прибуток за кредитом рахунку 441. Як ця сума обліковується в 2018 році та який її подальший бухоблік?

Згідно з Інструкцією №291 на рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" ведеться облік нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку. Для обліку нерозподіленого прибутку передбачено субрахунок 441, а непокритих збитків – субрахунок 442.

Протягом звітного року фінрезультат визначається на рахунку 79 "Фінансові результати", який призначено для обліку й узагальнення інформації про фінансові результати діяльності підприємства.

Відповідно до Інструкції №291 за кредитом рахунку 79 "Фінансові результати" відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом - суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток.

У залежності від того, який фінансовий результат отримало підприємство за звітний період на рахунку 79 (кредитове сальдо цього рахунку – це прибуток, дебетове сальдо – збиток), сума цього сальдо списується відповідно або у Кт рахунку 441 (прибуток) або у Дт рахунку 442 (збиток).

Перш за все, зазначимо, що сума прибутку з Кт рахунку 441 може бути використана на погашення непокритих збитків минулих періодів (Дт 441 Кт 442). Це рішення приймається лише засновниками підприємства, і повинно бути відповідно оформлене. Наприклад, у ТОВ це рішення приймається на загальних зборах засновників ТОВ, а в акціонерних товариствах – на загальних зборах акціонерів.

Надалі сума, що обліковується за Дт рахунку 441, може бути використана на цілі відповідно до розпорядження керівника та/або відповідно до установчих документів. Варто звернути увагу, що для здійснення операцій з такою сумою використовується рахунок 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді", який закривається відповідним бухгалтерським записом Дт 441 Кт 443.

Можливі такі варіанти використання нерозподіленого прибутку:

  • на виплату дивідендів засновникам (Дт 443 — Кт 671);
  • на збільшення статутного (Дт 443 — Кт 40) або резервного ((Дт 443 — Кт 43)) капіталу підприємства;
  • на погашення збитків, що можуть виникнути в майбутньому періоді (Дт 443 — Кт 442).

При цьому, зверніть увагу, що до того моменту, як буде прийнято рішення про розподіл суми чистого прибутку, сума за Кт рахунку 441 продовжує обліковуватись на цьому рахунку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025802