• Посилання скопійовано

Нерозподілений прибуток за 2017 рік: відображення в бухобліку

На кінець звітного 2017 року підприємство має нерозподілений прибуток за кредитом рахунку 441. Як ця сума обліковується в 2018 році та який її подальший бухоблік?

Згідно з Інструкцією №291 на рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" ведеться облік нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку. Для обліку нерозподіленого прибутку передбачено субрахунок 441, а непокритих збитків – субрахунок 442.

Протягом звітного року фінрезультат визначається на рахунку 79 "Фінансові результати", який призначено для обліку й узагальнення інформації про фінансові результати діяльності підприємства.

Відповідно до Інструкції №291 за кредитом рахунку 79 "Фінансові результати" відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом - суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток.

У залежності від того, який фінансовий результат отримало підприємство за звітний період на рахунку 79 (кредитове сальдо цього рахунку – це прибуток, дебетове сальдо – збиток), сума цього сальдо списується відповідно або у Кт рахунку 441 (прибуток) або у Дт рахунку 442 (збиток).

Перш за все, зазначимо, що сума прибутку з Кт рахунку 441 може бути використана на погашення непокритих збитків минулих періодів (Дт 441 Кт 442). Це рішення приймається лише засновниками підприємства, і повинно бути відповідно оформлене. Наприклад, у ТОВ це рішення приймається на загальних зборах засновників ТОВ, а в акціонерних товариствах – на загальних зборах акціонерів.

Надалі сума, що обліковується за Дт рахунку 441, може бути використана на цілі відповідно до розпорядження керівника та/або відповідно до установчих документів. Варто звернути увагу, що для здійснення операцій з такою сумою використовується рахунок 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді", який закривається відповідним бухгалтерським записом Дт 441 Кт 443.

Можливі такі варіанти використання нерозподіленого прибутку:

  • на виплату дивідендів засновникам (Дт 443 — Кт 671);
  • на збільшення статутного (Дт 443 — Кт 40) або резервного ((Дт 443 — Кт 43)) капіталу підприємства;
  • на погашення збитків, що можуть виникнути в майбутньому періоді (Дт 443 — Кт 442).

При цьому, зверніть увагу, що до того моменту, як буде прийнято рішення про розподіл суми чистого прибутку, сума за Кт рахунку 441 продовжує обліковуватись на цьому рахунку.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    Сьогодні 10:0713
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202443
  • Оренда паркомісць для працівників: облік та податки
    Юрособа орендує паркомісця у юрособи для працівників біля орендованого офісу. Як це провести в обліку? Чи є право на податковий кредит? Чи потрібно утримувати із працівників податки ПДФО, ВЗ та нараховувати ЄСВ?
    06.05.202418
  • Облік гарантійного ремонту експортованого обладнання
    Юрособа, платник податку на прибуток і ПДВ, мікропідприємство, виробник, експортувало обладнання. Згідно з контрактом на обладнання діє гарантія 12 місяців з дня відвантаження. Покупець виявив брак і повернув обладнання для гарантійного ремонту. Юрособа безоплатно зробила ремонт, замінила браковані деталі. Які особливості обліку та оподаткування?
    06.05.202415
  • ТОВ отримує від фізособи маркетингові послуги з оплатою реклами у Facebook: як оформити та обліковувати?
    ТОВ, середнє підприємство, платник ПДВ та податку на прибуток, хоче замовити рекламу у Facebook. Сплачувати за рекламу буде фізоосба, яка надає ТОВ маркетингові послуги за ЦПД (ФОП у ФО немає), зі своєї гривневої картки. Чи може сплачувати за рекламу підприємства така фізособа своєю гривневою карткою в межах ЦПД? Якими документами, окрім акту наданих послуг за ЦПД, ТОВ може підтвердити ці витрати?
    03.05.202432