• Посилання скопійовано

Нерозподілений прибуток за 2017 рік: відображення в бухобліку

На кінець звітного 2017 року підприємство має нерозподілений прибуток за кредитом рахунку 441. Як ця сума обліковується в 2018 році та який її подальший бухоблік?

Згідно з Інструкцією №291 на рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" ведеться облік нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку. Для обліку нерозподіленого прибутку передбачено субрахунок 441, а непокритих збитків – субрахунок 442.

Протягом звітного року фінрезультат визначається на рахунку 79 "Фінансові результати", який призначено для обліку й узагальнення інформації про фінансові результати діяльності підприємства.

Відповідно до Інструкції №291 за кредитом рахунку 79 "Фінансові результати" відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом - суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток.

У залежності від того, який фінансовий результат отримало підприємство за звітний період на рахунку 79 (кредитове сальдо цього рахунку – це прибуток, дебетове сальдо – збиток), сума цього сальдо списується відповідно або у Кт рахунку 441 (прибуток) або у Дт рахунку 442 (збиток).

Перш за все, зазначимо, що сума прибутку з Кт рахунку 441 може бути використана на погашення непокритих збитків минулих періодів (Дт 441 Кт 442). Це рішення приймається лише засновниками підприємства, і повинно бути відповідно оформлене. Наприклад, у ТОВ це рішення приймається на загальних зборах засновників ТОВ, а в акціонерних товариствах – на загальних зборах акціонерів.

Надалі сума, що обліковується за Дт рахунку 441, може бути використана на цілі відповідно до розпорядження керівника та/або відповідно до установчих документів. Варто звернути увагу, що для здійснення операцій з такою сумою використовується рахунок 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді", який закривається відповідним бухгалтерським записом Дт 441 Кт 443.

Можливі такі варіанти використання нерозподіленого прибутку:

  • на виплату дивідендів засновникам (Дт 443 — Кт 671);
  • на збільшення статутного (Дт 443 — Кт 40) або резервного ((Дт 443 — Кт 43)) капіталу підприємства;
  • на погашення збитків, що можуть виникнути в майбутньому періоді (Дт 443 — Кт 442).

При цьому, зверніть увагу, що до того моменту, як буде прийнято рішення про розподіл суми чистого прибутку, сума за Кт рахунку 441 продовжує обліковуватись на цьому рахунку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202517
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.202542
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202518
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025225
  • Автомобіль замортизований, але працює: що робити бухгалтеру?
    На підприємстві є машини, які повністю замортизовані. Чи можна здійснювати перевезення товарів на замортизованих машинах? Як донарахувати вартість замортизованої машини?
    26.06.20252 752