• Посилання скопійовано

Нерозподілений прибуток за 2017 рік: відображення в бухобліку

На кінець звітного 2017 року підприємство має нерозподілений прибуток за кредитом рахунку 441. Як ця сума обліковується в 2018 році та який її подальший бухоблік?

Згідно з Інструкцією №291 на рахунку 44 "Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)" ведеться облік нерозподілених прибутків чи непокритих збитків поточного та минулих років, а також використаного в поточному році прибутку. Для обліку нерозподіленого прибутку передбачено субрахунок 441, а непокритих збитків – субрахунок 442.

Протягом звітного року фінрезультат визначається на рахунку 79 "Фінансові результати", який призначено для обліку й узагальнення інформації про фінансові результати діяльності підприємства.

Відповідно до Інструкції №291 за кредитом рахунку 79 "Фінансові результати" відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом - суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток.

У залежності від того, який фінансовий результат отримало підприємство за звітний період на рахунку 79 (кредитове сальдо цього рахунку – це прибуток, дебетове сальдо – збиток), сума цього сальдо списується відповідно або у Кт рахунку 441 (прибуток) або у Дт рахунку 442 (збиток).

Перш за все, зазначимо, що сума прибутку з Кт рахунку 441 може бути використана на погашення непокритих збитків минулих періодів (Дт 441 Кт 442). Це рішення приймається лише засновниками підприємства, і повинно бути відповідно оформлене. Наприклад, у ТОВ це рішення приймається на загальних зборах засновників ТОВ, а в акціонерних товариствах – на загальних зборах акціонерів.

Надалі сума, що обліковується за Дт рахунку 441, може бути використана на цілі відповідно до розпорядження керівника та/або відповідно до установчих документів. Варто звернути увагу, що для здійснення операцій з такою сумою використовується рахунок 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді", який закривається відповідним бухгалтерським записом Дт 441 Кт 443.

Можливі такі варіанти використання нерозподіленого прибутку:

  • на виплату дивідендів засновникам (Дт 443 — Кт 671);
  • на збільшення статутного (Дт 443 — Кт 40) або резервного ((Дт 443 — Кт 43)) капіталу підприємства;
  • на погашення збитків, що можуть виникнути в майбутньому періоді (Дт 443 — Кт 442).

При цьому, зверніть увагу, що до того моменту, як буде прийнято рішення про розподіл суми чистого прибутку, сума за Кт рахунку 441 продовжує обліковуватись на цьому рахунку.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Амортизація у податковому обліку ОЗ/нематеріальних активів, які не використовуються у госпдіяльності через перебування на ТОТ
    Чи підлягають амортизації у податковому обліку ОЗ та нематеріальні активи, які тимчасово не використовуються у господарській діяльності у зв’язку з простоєм або до ОЗ та нематеріальних активів немає доступу через їх перебування на територіях на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації?
    17.07.20257
  • Облік витрат за мировою угодою: момент визнання 3% річних та інфляційних втрат
    Підприємство підписало мирову угоду з кредитором, яка передбачає погашення основного боргу, а також 3% річних та інфляційних втрат за графіком. Коли боржнику слід визнавати витрати на суму цих 3% річних та інфляційних втрат: на всю суму одразу на дату укладення мирової угоди (5 червня 2025 року) чи частинами щомісяця відповідно до графіка платежів?
    16.07.202540
  • Як обліковувати активи, придбані разом із нерухомістю?
    Підприємство придбало автозаправну станцію. В акті приймання – передачі вказано цей об'єкт в кількості 1 шт, а також багато інших активів (як РРО, холодильник тощо). Дані активи зазначені без вартості, тільки кількість. Як обліковувати такі активи?
    16.07.202526
  • Оновлення ПЗ на обладнанні клієнта: що в бухобліку?
    Підприємство здійснює обслуговування електронного обладнання, яке потребує інколи переустановки програмного забезпечення (ПЗ) або його оновлення. Для цих потреб придбані оновлення ПЗ. Вартість одного оновлення перевищує 1 млн грн. Як відобразити ці оновлення ПЗ в бухобліку, якщо підприємство може їх використовувати більше року?
    16.07.202520
  • Перерахунок суми за опалення: облік та податки
    Організація (платник податку на прибуток і ПДВ) отримала від постачальника теплової енергії акт-перерахунок від 30.04.2025 р., в якому зменшується нарахування за січень-березень на загальну суму (-) 61 345.38 грн, в т.ч. ПДВ. Розрахунок коригування (РК) не оформлено. Як відобразити такий акт в бухобліку? Як він вплине на ПДВ та податок на прибуток?
    16.07.202518