• Посилання скопійовано

Відображення в бухобліку обладнання вартістю більше 6 тис. грн за одиницю без врахування ПДВ

Як відобразити в бухобліку обладнання, придбане для здавання в оренду, якщо його вартість складає більше 6 тис. грн за одиницю без врахування ПДВ? Обладнання планується використовувати протягом 2-5 місяців

Бухоблік

Відповідно до п. 4 П(С)БО 7 основні засоби – це матеріальні активи, які підприємство/установа утримує з метою використання їх у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Відповідно до п. 5.2 П(С)БО 7 підприємства можуть установлювати вартісні ознаки предметів, що входять до складу малоцінних необоротних матеріальних активів. Яку саме вартісну межу встановити - це виключно на розсуд підприємства.

У даному випадку обладнання використовується протягом періоду, що менший за рік, тож основними засобами таке обладнання не вважається, а отже, слід звернутися до П(С)БО 9.

Згідно з п. 6 П(С)БО 9 для цілей бухобліку запаси включають, зокрема, малоцінні та швидкозношувані предмети, що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року. Отже, таке обладнання слід обліковувати на рахунку 22 "Малоцінні та швидкозношувані предмети" (МШП).

Наведемо типові операції з МШП:

  • Дт 22 Кт 63 – придбання МШП у постачальників;
  • Дт 23, 91, 94 Кт 22  – списання вартості МШП, переданих для експлуатації з метою здавання в оренду – на дату такого пепедання.

Вибір рахунку дебету при списанні МШП залежить від того, чи є діяльність з надання обладнання в оренду постійною для підприємства, чи ні. Якщо так, то собівартість послуг з оренди формується на рахунку 903, на якому вона формується з витрат на такі послуги, що сформовані на рахунках 23, 91:

  • Дт 23, 91 Кт 13, 20, 22, 63, 65, 66 – накопичення виробничих та загальновиробничих витрат, пов’язаних з наданням обладнання в оренду;
  • Дт 23 КТ 91 – розподіл загальновиробничих витрат на об’єкти калькуляції;
  • Дт 903 Кт 23 – списання  собівартості послуг з оренди за звітний період.

Для обліку МШП, переданих в експлуатацію, на кожну відповідальну особу, що одержала ці предмети, в одному примірнику заповнюється форма №МШ-2 «Картка обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів».

Далі в кінці звітного періоду собівартість послуг з оренди обладнання списується на фінансовий результат:  Дт 79 Кт 903.

 

Податковий облік

ПКУ передбачає ведення окремого обліку лише для основних засобів.

Відповідно до пп. 14.1.138 ПКУ основні засоби – це матеріальні активи, які одночасно повинні відповідати таким критеріям:

  •  Вони призначаються платником податку на прибуток для використання у господарській діяльності платника податку;
  •  Їх вартість перевищує 6 тис. гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом;
  • очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

У даному випадку не виконується остання умова – тривалість строку корисного використання. Фактично строк менший за рік.

Отже, фінрезультат з метою оподаткування включатиме вартість списаних МШП, які були списані у звітному періоді за правилами бухобліку. Нагадаємо, що відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202515
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025785