• Посилання скопійовано

Чи включаються до собівартості швейних виробів дизайнерські послуги?

Чи включаються до собівартості швейних виробів дизайнерські послуги з розроблення колекції протягом 2018 року, вартість яких оплачується поступово (щомісяця на підставі акту)? Як відобразити дизайнерські послуги в бухобліку?

Методичні рекомендації з формування собівартості товарів, робіт, послуг у промисловості, затверджені наказом Мінпромисловості від 09.07.2007 р. №373, містять дуже узагальнену інформацію щодо калькулювання собівартості продукції, робіт і послуг промислового характеру без істотного поглиблення у галузеві особливості.

Незважаючи на це в абз. 3-5 п. 301 Методрекомендацій №373 зазначено, що методи обліку витрат на виробництво та методи калькулювання собівартості продукції необхідно розрізняти чіткіше.

Методи обліку витрат визначаються насамперед технологічними та організаційними особливостями виробництва. Вони мають відображати процес формування витрат у конкретних умовах виробництва.

Організація виробничого обліку передбачає певне групування витрат підприємства. Загалом виробничі витрати слід акумулювати за місцями їх виникнення, а також відносити на конкретну продукцію. Це досягається на рівні аналітичного обліку. При цьому додаються різні визначення об’єктів обліку витрат.

Під об’єктами обліку витрат у п. 302 Методрекомендацій №373 розуміється групування витрат виробництва у поточному обліку, що дає можливість визначати собівартість продукції за її видами.

Об’єкти калькулювання собівартості продукції взаємопов’язані з об’єктами обліку витрат виробництва і можуть збігатися. Однак на практиці у багатьох випадках ці об’єкти не збігаються, що потребує чіткого їх розуміння та відповідного розмежування.

Об’єкти обліку витрат та об’єкти калькулювання мають різне призначення та зміст. Якщо під об’єктами обліку витрат розуміють сукупність витрат, то під об’єктами калькулювання – певний вид продукції. На вибір об’єктів обліку витрат істотно впливають:

  • організація виробництва;
  • технологічні особливості;
  • рівень спеціалізації підрозділів;
  • технічні параметри продукції, що виробляється;
  • система контролю за витратами тощо.

Тому номенклатуру об’єктів обліку витрат кожне підприємство має розробити самостійно.                                                                                   

Також слід звернути увагу на п. 514 Методрекомендацій №373, у якому зазначено, що об’єктом обліку та калькулювання при позамовному методі є, зокрема, партія продукції, що складається з ідентичних зразків, які проходять однаковий технологічний процес виготовлення.

На кожне замовлення відкривається карта аналітичного обліку витрат, у який зазначаються:

  • найменування;
  • тип та якість виробу;
  • замовник та строк виконання замовлення;
  • цехи-виконавці;
  • планова собівартість.

Дані, відображені у цій карті, повинні повністю збігатися з даними первинних документів з відображенням на рахунку 23 «Виробництво» до закінчення робіт за цим замовленням.  

Планова (нормативна) калькуляція складається на всі види продукції, що виготовляються у плановому році.

Ця калькуляція складається виходячи з проектних показників за даними конструкторсько-технологічної документації на базі діючих на початок року норм та є основою для обліку виробничих витрат.

Якщо окремі види продукції виготовляються у різних модифікаціях, то планова (нормативна) калькуляція складається на кожну таку модифікацію окремо (п. 486 Методрекомендацій №373).

На думку автора, включення вартості дизайнерських послуг до планової (нормативної) калькуляції, яка складається на кожну партію певних моделей окремо, можливо лише за умови, що у супровідних документах на розробку дизайну майбутньої колекції містися розрахунок вартості цих послуг щодо кожної моделі швейних виробів. Іншими словами, вартість дизайнерських послуг можна віднести до конкретної партії продукції. За цих умов пропорційна частина вартості дизайнерських послуг відображатиметься у складі собівартості кожної партії виробів певної моделі, яка була розроблена в процесі надання таких дизайнерських послуг.

За відсутності такої інформації у супровідних документах на розробку дизайну майбутньої колекції, тобто якщо неможливо співставити вартість послуг з конкретними моделями чи партіями продукції вартість дизайнерських послуг щомісяця відображається у складі загальновиробничих витрат (Дт 91), з наступним їх розподілом (Дт 23 Кт 91).

У бухобліку наведемо два варіанти відображення вартості дизайнерських послуг, якщо отримано акт на дизайнерські послуги на суму 36000 грн, в т.ч. ПДВ 6000 грн (суми умовні):

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Варіант 1

Відображена вартість дизайнерських послуг у складі собівартості виробу 1

23

631

20000

Відображена вартість дизайнерських послуг у складі собівартості виробу 2

23

631

9000

Відображена вартість дизайнерських послуг у складі собівартості виробу 3

23

631

1000

Включено ПДВ до складу податкового кредиту

641

631

6000

Варіант 2

Відображена вартість дизайнерських послуг у складі загально виробних витрат

91

631

30000

Включено ПДВ до складу податкового кредиту

641

631

6000

Про розподіл загальновиробничих витрат ми неодноразово писали, наприклад, тут:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518