• Посилання скопійовано

Відображаємо в бухобліку витрати на пакувальні матеріали

Підприємство (загальна система оподаткування) придбає пакети з власним товарним знаком для упаковки товару, які реалізовуються безкоштовно без відображення у чеках РРО. Чи відноситься вартість цих пакетів до витрат? Чи потрібно нараховувати «умовний» ПДВ? Чи треба проводити через РРО за ціною, наприклад, 0,01 копійок?

Відповідно до п. 44.2 ПКУ для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат та фінрезультату до оподаткування.

У п. 19 П(С)БО 16 зазначено, що витрати на збут включають витрати, пов'язані з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг), зокрема, витрати пакувальних матеріалів для затарювання готової продукції на складах готової продукції, а також витрати на передпродажну підготовку товарів.

У п. 23 Методичних рекомендацій з формування складу витрат та порядку їх планування в торговельній діяльності, затверджених наказом Мінекономіки від 22.05.2002 р. №145, наведено статті, за якими групуються витрати на збут.

До ст. 3.6 «Витрати на зберігання, підсортування, оброблення, пакування і передпродажну підготовку товарів (продукції)», зокрема, відносяться:

  • вартість матеріалів (пакувального та обгорткового паперу, пергаменту, плівки, пакетів, коробок, футлярів, клею, дроту, шпагату, цвяхів, дощок, фанери, стружки, тирси, соломи, вати, бісульфату, парафіну тощо), які використовують для зберігання, підсортування, оброблення, пакування і фасування товарів (продукції);
  • плата за послуги сторонніх підприємств, пов'язані з пакуванням і фасуванням товарів (продукції);
  • оплата послуг сторонніх підприємств та власні витрати на спеціальне маркування і нанесення кодів на товари;
  • інші витрати, пов'язані зі зберіганням, підсортуванням, обробленням, пакуванням і передпродажною підготовкою товарів (продукції).

Отже, вартість пакетів з власним товарним знаком для пакування товару, які надаються покупцям безоплатно, мають відноситися до складу витрат на збут такого товару.

Нараховувати «умовний» ПДВ на витрати пакувальних матеріалів, на нашу думку, не потрібно, оскільки вони використовуються у госпдіяльності платника ПДВ. Щодо нарахування ПДВ за поставкою таких пакетів, то можна скористатися роз’ясненням ДФСУ. Наприклад, у листі від 01.02.2018 р. №391/6/99-99-15-03-02-15/ІПК податківці вкотре наголошували: у разі, якщо вартість товарів (послуг), придбаних/виготовлених для проведення маркетингових/рекламних заходів (у т. ч. для безоплатного розповсюдження) безпосередньо заявником або через інших осіб, включається до вартості продажу готової продукції (товарів/послуг), які використовуються в оподатковуваних операціях, пов'язаних з отриманням доходів, то вважається, що такі товари (послуги) призначаються для використання в оподатковуваних операціях в межах госпдіяльності такого платника податку, а тому податкові зобов'язання з ПДВ під час здійснення операцій з безоплатного розповсюдження товарів (послуг) маркетингового/рекламного призначення відповідно до п. 185.1 та п. 198.5 ПКУ не нараховуються.

Головна проблема в тому, що якщо списати такі роздані покупцям пакети на витрати зі збуту,  то до вартості продажу товарів вартість таких пакетів навіть в бухобліку не потрапить. А отже, є ризик, що податківці вважатимуть надання таких пакетів покупцям безоплатно поставкою та вимагатимуть нарахування ПЗ з ПДВ на рівні ціни придбання (за п. 188.1 ПКУ). 

А ось якщо списати їх на собівартість реалізованої продукції (включити до вартості продажу) хоча б у бухобліку на підставі підрахунку виданих покупцям пакетів (аналітичного обліку), це буде підставою вважати, що вони були оплачені покупцями при придбанні товарів і пыдставою не нараховувати ПЗ з ПДВ на такі пакети окремо. 

Втім, який варіант бухобліку цих пакетів доцільно застосовувати, обирати Вам. 

У разі, якщо керівництво підприємства прийме рішення про продаж пакетів з власним товарним знаком для упаковки товару, то такі пакети необхідно оприбуткувати у складі супутніх товарів та відображати їх реалізацію в загальному порядку. Тобто, з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ та відображенням у чеках РРО.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202515
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025785