• Посилання скопійовано

Декілька питань про добровільне медичне страхування

Підприємство уклало на один рік зі страховою компанію договір добровільного медичного страхування на користь свого працівника. В договорі передбачено страхові виплати як закладам охорони здоров'я, так і застрахованій особі у випадку відшкодування йому вартості придбаних ліків. Також є працівники, які звільняються, але строк дії договору не змінюється і не припиняється до завершення мінімального строку дії. Страхові платежі сплачуємо щоквартально. Питання: 1. Чи підпадає договір добровільного медичного страхування під визначення договору, наведеного у пп. 14.1.52-1 ПКУ? 2. Чи потрібно оподатковувати страхові внески ПДФО і ВЗ, застосовувати «натуральний» коефіцієнт, якщо так, до ПДФО і ВЗ? Який «натуральний» коефіцієнт брати 1,219512 чи 1,29870? З якою ознакою доходу відображати в 4ДФ? 3. Чи збільшується фінансовий результат у рядку 4.1.5 Додатку РІ податкової декларації + пеня 120% облікової ставки НБУ (ст. 123-1 ПКУ)? 4. Щоквартально сплачуємо страховий платіж 8 000 тис. грн за застраховану особу. Який бухгалтерський і податковий облік?

Чи підпадає договір добровільного медичного страхування під визначення договору наведеного у пп. 14.1.52-1 ПКУ?

 

Так.

Договір добровільного медичного страхування — це договір страхування, який передбачає страхову виплату, що здійснюється закладам охорони здоров’я у разі настання страхового випадку, пов’язаного з хворобою застрахованої особи або нещасним випадком (пп. 14.1.52-1 ПКУ). Такий договір має також передбачати мінімальний строк його дії один рік та повернення страхових платежів виключно страхувальникові при достроковому розірванні договору.

 

Чи потрібно оподатковувати страхові внески ПДФО і ВЗ, застосовувати «натуральний» коефіцієнт, якщо так, до ПДФО і ВЗ? Який «натуральний» коефіцієнт брати 1,219512 чи 1,29870? З якою ознакою доходу відображати в 4ДФ?

 

Звільнено від оподаткування ПДФО сплачені внески роботодавцем-резидентом за свій кошт, зокрема за договорами добровільного медичного страхування в межах 30% нарахованої заробітної плати такому працівнику (пп. «в» пп. 164.2.16 ПКУ).

Тобто при розрахунку 30% граничної межі використовують заробітну плату, нараховану роботодавцем працівникові за місяць, у якому фактично сплачено страховий платіж. При цьому немає значення, за який період сплачено такий платіж. Тож, якщо страховий платіж сплачується авансом за півроку, то порівнюємо всю суму авансу зі сумою заробітної плати, яка нарахована тільки у місяці здійснення такої сплати, і немає значення, що сума страхового внеску розрахована на півроку наперед.

Якщо сума внесків перевищуватиме зазначену межу (30%), то сума перевищення є оподатковуваним доходом у негрошовій формі (адже працівник отримує не кошти, а страховий поліс). При оподаткуванні ПДФО доходів у негрошовій формі на суму страхового внеску потрібно застосувати натуральний коефіцієнт (для ставки ПДФО 18% — 1,219512), адже під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт (п. 164.5 ПКУ).

Крім того, цей дохід буде об’єктом оподаткування ВЗ (без натурального коефіцієнта) за ставкою 1,5% (застосовували до 1 грудня 2024 року) та 5% (застосовується після 1 грудня 2024 року) (пп. 1.2, 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Що стосується заповнення додатку 4ДФ єдиної звітності, то такий дохід зазначається з ознакою доходу «125». Причому в графах 3а та 3 додатка 4ДФ податковий агент має відображати суми нарахованого та наданого у негрошовій формі доходу з урахуванням підвищуючого коефіцієнта.

Згідно з п. 3.5 Інструкції №5 внески підприємств за договорами добровільного медичного страхування працівників не включають до фонду заробітної плати, тому на такі платежі не нараховується ЄСВ. Ці внески прямо вказані у п. 2 р. II Переліку №1170.

 

Чи матиме право працівник й надалі користуватися медстраховкою після звільнення?

 

Так, матиме. Якщо через припинення трудових відносин між роботодавцем та працівником строк дії договору ДМС не змінюється і такий договір не припиняється до завершення свого мінімального строку дії, визначеного пп. 14.1.52-1 ПКУ, то коригування, передбачене ст. 123-1 ПКУ, не застосовується.

 

Чи збільшується фінансовий результат  у рядку 4.1.5 Додатку РІ податкової декларації + пеня 120% облікової ставки НБУ (ст. 123-1 ПКУ)?

 

Взагалі у ПКУ не передбачено коригувань фінрезультату до оподаткування при перерахуванні страхових платежів за працівників за договорами добровільного медстрахування.

Коригування застосовується до договорів ДМС у тих випадках, якщо внаслідок припинення (укладення) трудових відносин між роботодавцем та працівником договір добровільного медичного страхування перестав відповідати вимогам, передбаченим пп. 14.1.52-1 ПКУ, зокрема якщо його перервали до закінчення мінімального терміну дії або уклали менше ніж на один рік.

 

Щоквартально сплачуємо страховий платіж 8 000 тис. грн за застраховану особу. Який бухгалтерський і податковий облік?

 

Бухгалтерський облік договору ДМС та його оподаткування ПДФО та ВЗ

 

Зміст господарської операції

 

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Перераховано страхові внески за працівника на користь страховій компанії 

654

311

Нарахування доходу працівника у вигляді сплачених страхових внесків

39

663

Утримано ПДФО та ВЗ з доходу у вигляді страхових внесків із суми заробітної плати

661

641/ПДФО
642/ВЗ

Перараховано ПДФО та ВЗ протягом 3-х банківських днів із дня сплати страхових платежів 

641/ПДФО
642/ВЗ

311
311

Визнання витрат на страхування працівника

23, 91-93, 949

663

39

654

 

Наприклад, при сплаті квартального внеску 1/3  суми списується на поточні витрати у першому місяці кварталу, а решта суми перебуває у складі витрат майбутніх періодів. Надалі протягом 2 місяців кварталу щомісяця списується решта суми на витрати.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Автоматизація

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Автоматизація»

  • Як врегулювати залишки на рахунку 661, що виявлені під час інвентаризації?
    Під час інвентаризації рахунку 661 виявлено залишки розрахунків зі звільненими працівниками, що виникли у 2022 – 2023: невеликі переплати (Дт 0,39 коп, або 100 – 300 грн.) також невеликі недоплати (Кт 0,50). Як вчинити з сумами, що більше 1 грн? Чи можна нарахувати в листопаді 2024 одноразові виплати? Як вчинити із сальдо за рах. 661, що виникло в зв’язку із заокругленнями? Чи можливо закрити його на доходи чи витрати?
    12.01.202586
  • Смерть працівника у відрядженні у зоні бойових дій
    Працівник для виконання виробничих завдань буває у зоні бойових дій. Які наслідки для підприємства, який алгоритм дій для підприємства у разі травмування, або загибелі під час такого відрядження?
    12.01.202526
  • Податки при купівлі ФОПом землі у фізособи
    ФОП планує придбати у фізичної особи земельну ділянку для будівництва автостоянки, при цьому вже має одну ділянку з аналогічним призначенням, де ведуться будівельні роботи. Чи можна здійснити оплату за нову ділянку з поточного рахунку ФОП? Які податки необхідно сплатити при купівлі ділянки?
    04.12.202427
  • Відшкодування неправомірно сплаченого штрафу щодо оплати доріг за кордоном
    Перебуваючи у відрядженні у Польщі, водій не зміг запустити пристрій з оплати доріг. Необхідно було сплатити штраф. На момент оплати не було відомо, чи це помилка водія, чи обслуговуючої компанії. Водій сплатив штраф власними коштами. Пізніше було ідентифіковано причину – дефект пристрою. Через місяць частину коштів повернули на поточний рахунок підприємства. Як відобразити це в обліку?
    08.11.202423
  • Яку ліцензію обрати при реалізації пального з автоцистерни в бак авто?
    Яку ліцензію обрати при реалізації пального з автоцистерни в бак авто?
    04.11.20249