• Посилання скопійовано

Оприбуткування товару за переведенню боргу: що в обліку?

Переуступку боргу підприємство сплатило одному постачальнику, а товар поставив інший постачальник. Як відобразити це в бухобліку?

Переведення товарного боргу відбувається в разі, коли постачальник (первинний боржник) отримав передоплату (аванс) за товари, але не поставив їх. Аби закрити такий товарний борг постачальник (первинний боржник) переводить цей борг на іншу особу, яка стає новим боржником. Далі зобов’язання з постачання товару перед покупцем - кредитором має виконати вже цей новий боржник.

У обліку покупця-кредитора на дату укладання договору про переведення боргу має відобразитися зміна боржника: Дт 377 Кт 371. Таким чином, закриється заборгованість зі первинним боржником і відкриється заборгованість із новим боржником.

Проведення такі:

  • Дт 371 Кт 311 - перераховано передоплату (аванс) за товари;
  • Дт 6441/ПН непідтверджена Кт 644 - нараховано податковий кредит із ПДВ — податкова накладна ще не зареєстрована в ЄРПН;
  • Дт 641 Кт 6441 - підтверджено податковий кредит із ПДВ — податкова накладна зареєстрована в ЄРПН;
  • Дт 377 Кт 371 – укладено договір про переведення боргу;
  • Дт 641 Кт 644  (червоне сторно) - відкориговано податковий кредит із ПДВ (методом «сторно») на підставі розрахунку коригування[1]
  • Дт 281 Кт 377/631 - отримано товар від нового боржника;
  • Дт 6441 Кт 377/631 - відображено податковий кредит із ПДВ — податкова накладна ще не зареєстрована в ЄРПН;
  • Дт 641 Кт 6441 - підтверджено податковий кредит із ПДВ — податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН
  • Дт 631 Кт 377 (якщо було використано субрахунок 631) - проведено залік заборгованостей.


[1] Податківці в ІПК ДПС від 20.08.2018 р. №3596/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначають, що зменшити суму «вхідного» ПДВ, включену до складу ПК з ПДВ, потрібно шляхом нарахування ПЗ з ПДВ на підставі пп. 198.5 ПКУ (Дт 949 Кт 641). Втім ми вважаємо, що слід відображати коригування ПК  на підставі розрахунку коригування. Про це ми також зазначали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.202513
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202526
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534