• Посилання скопійовано

Дивіденди засновнику не виплачувались: нюанси заповнення додатка РІ та особливості обліку

ТОВ "А", яке заснувало ТОВ "Б" (резиденти, на загальних умовах), сплатило статутний капітал в 2015 р. – 500 тис. грн. Цього ж року ТОВ "Б" отримало прибуток 600 тис. грн, який не розподілявся і дивіденди засновнику не виплачувались. Чи має ТОВ "А" заповнювати р. 3.2.2 додатку РІ декларації з прибутку? Що з обліком?

У рядку 3.2.2 додатка РІ вказується сума нарахованих доходів, визнаних за методом участі в капіталі. Але далеко не всі з таких доходів можуть зменшити об’єкт інвестування. Для цього об’єкт інвестування (в даному разі, підприємство Б) має бути або платником податку на прибуток, або платником ЄП 4-ї групи. 

Підставою для заповнення цього рядка є проведення в обліку Дт 72 Кт 792, яка, крім цього, відображається в рядку 2200 Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід).

Враховуючи той факт, що підприємство А є 100% інвестором підприємства Б, в даному разі можна говорити про облік інвестицій за методом участі в капіталі. А значить, якщо підприємство Б отримало за підсумками 2015 року прибуток за даними бухобліку, підприємство А, за умови, що воно обліковує інвестиції в підприємство Б за методом участі в капіталі, має визнати дохід від участі в капіталі.

Цей метод полягає у тому, що інвестиції відображають на дату балансу за вартістю, яка визначається з урахуванням усіх змін у власному капіталі об’єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором та об’єктом інвестування. 

У бухобліку довгострокові фінінвестиції обліковують на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції», короткострокові фінінвестиції підприємства обліковують на рахунку 35 «Поточні фінансові інвестиції». Для обліку інвестицій за методом обліку участі у капіталі є окремий рахунок 141 «Інвестиції пов’язаним сторонам за методом обліку участі у капіталі». За дебетом рахунка 141 відображають суми, що становлять частку інвестора у капіталі підприємства — пов’язаної особи, у кореспонденції з рахунками обліку коштів, доходів, розрахунків. За кредитом рахунка 141 — суми дивідендів або інших виплат емітента, що належать інвестору разом із нарахованою часткою прибутку, у кореспонденції з рахунками обліку взаєморозрахунків.

На рахунку 72 «Дохід від участі у капіталі» повинна бути відображена узагальнена інформація про доходи, пов’язані зі збільшенням частки інвестора у чистих активах об’єкта інвестування внаслідок отриманих інвестованими підприємствами прибутків або зростання їх власного капіталу.  На рахунку 96 «Втрати від участі у капіталі» ведеться облік втрат, пов’язаних зі зменшенням частки інвестора у чистих активах об’єкта інвестування в результаті отриманих інвестованими підприємствами збитків або зменшення їх власного капіталу внаслідок інших подій. Фінінвестиції щороку перераховують за підсумками результату діяльності об’єкта інвестування.

Отже, враховуючи той факт, що підприємство Б за підсумками 2015 року отримало прибуток 600 тис. грн, підприємство А отримує дохід від збільшенням своєї частки інвестора у чистих активах об’єкта інвестування (дохід від участі в капіталі). Отже, за підсумками 2015 року підприємство А має право включити суму 600 тис. грн до рядку 3.2.2 додатка РІ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202452
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485