• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік овердрафту

Якими проведеннями відобразити операції за овердрафтом в бухгалтерському обліку і як показувати такий кредит в фінансовій звітності, адже поточний рахунок стає зі знаком мінус?

За своєю суттю овердрафт це короткостроковий кредит, який надається клієнту понад його залишок на поточному рахунку в банку в межах заздалегідь обумовленої суми. Тобто, це виглядає як перевитрата грошових коштів на поточному рахунку, що може виявитися корисним резервом для незапланованих випадків.

Складання договору на овердрафт не призводе до виникнення заборгованості, тому в бухгалтерському обліку не відображається до того часу, доколи підприємство не скористається кредитними грошами. Як тільки підприємство скористалося кредитною лінією (овердрафтом), тобто оплатило з поточного рахунку суму більшу, ніж залишок, сума, оплачена за рахунок кредиту, буде враховуватися проведенням на підставі виписки банку:

  • Д-т 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» (або інший рахунок)
  • К-т 601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті»

А при надходженні коштів на поточній рахунок зобов’язання за овердрафтос закриваються проведенням: Д-т 601 К-т 311.

Часто на практиці, при обліку короткострокової кредитної лінії (овердрафту) замість субрахунку 601, бухгалтери використовують субрахунок 311 з мінусом. Тобто, при оплаті коштів, більшою ніж залишок, за рахунок кредиту, за субрахунком 311 виникає кредитове сальдо. Такий підхід використовується всупереч норм Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. № 291, а саме за дебетом рахунку 31 "Рахунки в банках" відображається надходження грошових коштів, за кредитом - їх використання. А використати більше ніж надійшло неможливо, тобто порушується методологія бухобліку. Але, навіть Мінфін в своєму листі від 09.12.2003 р. №31-04200-30-5/7021 підтверджує можливість застосування саме такого підходу до обліку овердрафту, в якому зазначено, що кредитове сальдо поточного рахунку, що утворюється за позикою овердрафт,  відображається  на підставі  виписки банку за кредитом рахунку  31  "Рахунки  в  банках"  і,  відповідно   до  П(С)БО  2  "Баланс", у статті  "Короткострокові кредити банків" розділу IV пасиву Балансу (форма №1).

Крім того, підприємство сплачує відсотки за використання кредитної лінії, а також одноразовий платіж (комісію) за її відкриття.

Такі витрати, як плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, згідно з п. 18 П(С)БО 16 «Витрати», відносяться до адміністративних витрат, які спрямовані на обслуговування та управління підприємством.

На підставі банківської виписки робиться проведення: Д-т 92 К-т 311.

Відповідно до п. 27 П(С)БО 16 «Витрати», до фінансових витрат, зокрема,  відносяться витрати на проценти за користування кредитами отриманими та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями (крім фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до П(С)БО 31 "Фінансові витрати").

При цьому буде такі проведення: Д-т 951 «Відсотки за кредит» К-т 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Отримали аркуш коригування до МД: як відобразити в обліку?
    ТОВ отримало аркуш коригування до МД, на збільшення ПДВ. Як відобразити таку операцію в обліку?
    Сьогодні 12:122
  • Чи можна визнати податковий кредит з ПДВ у першому кварталі, а відповідні витрати в бухобліку – в четвертому?
    Щоб не показувати збитки у 1 кварталі 2024 р., акти виконаних робіт березня підприємтво перенесло на 39 рахунок. Податкові накладні за цими актами були відображені в декларації з ПДВ згідно з датою актів у березні 2024 р. Чи є ризик, що цей податковий кредит не визнають під час перевірки, якщо витрати будуть відображені у 4 кварталі 2024 р., або ці послуги не будуть відображені, як витрати, а списані на 44 рахунок (тобто за рахунок прибутку)?
    07.05.202444
  • ГО фінансує розробки, які проводить ТОВ: який бухоблік витрат та результатів такої співпраці?
    ТОВ уклало договір на виконання дослідно-конструкторських та технологічних робіт з громадською організацією (ГО). ГО передає ТОВ матеріали, інструменти та сплачує за розробку, при цьому результати роботи залишаються у виконавця. Виконавець згідно з проведеною розробкою зробив конструкторську документацію та отримав технічні умови (ТУ), які належать виконавцю. Як обліковувати ТМЦ (матеріали та інструменти) у ТОВ та результати виконаних робіт – конструкторську документацію, ТУ, дослідні моделі виробів?
    07.05.20246
  • Курсові різниці при отриманні та оплаті послуг Google
    Між ТОВ та компанією Google укладено договір з надання послуг (надання інтернет-платформи). ТОВ має корпоративну гривневу картку. Нарахування за послуги компанією Google проводяться щомісяця 1 числа у валюті USD. Списання коштів за послуги з корпоративної картки проводяться у гривні щомісяця до 5 числа. Наприклад: 01.01.2024 р. - нарахування за послуги компанією Google за січень 2024 р. – 84,29 USD, а 04.04.2024 р. – списання оплати за послуги за січень 2024 з корпоративної картки – 3245,17 грн. який бухоблік?
    07.05.202421
  • Чи дисконтувати заборгованість, яка щорічно подовжується?
    Підприємство – резидент України отримало від нерезидента в 2019 році позику на один рік, яку потім щорічно подовжували, і яку планується повернути в 2024 році. Чи вважається заборгованість за такою позикою довгостроковою і чи слід її дисконтувати?
    06.05.202467