• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік овердрафту

Якими проведеннями відобразити операції за овердрафтом в бухгалтерському обліку і як показувати такий кредит в фінансовій звітності, адже поточний рахунок стає зі знаком мінус?

За своєю суттю овердрафт це короткостроковий кредит, який надається клієнту понад його залишок на поточному рахунку в банку в межах заздалегідь обумовленої суми. Тобто, це виглядає як перевитрата грошових коштів на поточному рахунку, що може виявитися корисним резервом для незапланованих випадків.

Складання договору на овердрафт не призводе до виникнення заборгованості, тому в бухгалтерському обліку не відображається до того часу, доколи підприємство не скористається кредитними грошами. Як тільки підприємство скористалося кредитною лінією (овердрафтом), тобто оплатило з поточного рахунку суму більшу, ніж залишок, сума, оплачена за рахунок кредиту, буде враховуватися проведенням на підставі виписки банку:

  • Д-т 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» (або інший рахунок)
  • К-т 601 «Короткострокові кредити банків у національній валюті»

А при надходженні коштів на поточній рахунок зобов’язання за овердрафтос закриваються проведенням: Д-т 601 К-т 311.

Часто на практиці, при обліку короткострокової кредитної лінії (овердрафту) замість субрахунку 601, бухгалтери використовують субрахунок 311 з мінусом. Тобто, при оплаті коштів, більшою ніж залишок, за рахунок кредиту, за субрахунком 311 виникає кредитове сальдо. Такий підхід використовується всупереч норм Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 р. №291, а саме за дебетом рахунку 31 "Рахунки в банках" відображається надходження грошових коштів, за кредитом - їх використання. А використати більше ніж надійшло неможливо, тобто порушується методологія бухобліку. Але, навіть Мінфін в своєму листі від 09.12.2003 р. №31-04200-30-5/7021 підтверджує можливість застосування саме такого підходу до обліку овердрафту, в якому зазначено, що кредитове сальдо поточного рахунку, що утворюється за позикою овердрафт,  відображається  на підставі  виписки банку за кредитом рахунку  31  "Рахунки  в  банках"  і,  відповідно   до  П(С)БО  2  "Баланс", у статті  "Короткострокові кредити банків" розділу IV пасиву Балансу (форма №1).

Крім того, підприємство сплачує відсотки за використання кредитної лінії, а також одноразовий платіж (комісію) за її відкриття.

Такі витрати, як плата за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків, згідно з п. 18 П(С)БО 16 «Витрати», відносяться до адміністративних витрат, які спрямовані на обслуговування та управління підприємством.

На підставі банківської виписки робиться проведення: Д-т 92 К-т 311.

Відповідно до п. 27 П(С)БО 16 «Витрати», до фінансових витрат, зокрема,  відносяться витрати на проценти за користування кредитами отриманими та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями (крім фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до П(С)БО 31 "Фінансові витрати").

При цьому буде такі проведення: Д-т 951 «Відсотки за кредит» К-т 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Воробйова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025802