• Посилання скопійовано

Нюанси переведення основного засобу до групи вибуття

Покупець хоче зробити передоплату за придбаний основний засіб датою підписання договору. Поставка буде через два місяці. До цього планує цей актив використовувати для виготовлення готової продукції. Якою датою перевести основний засіб на субрах. 286 і перестати нараховувати амортизацію?

Перш за все потрібно визначитись, чи залишається у продавця необоротного активу право використовувати основний засіб (далі - ОЗ), за який отримано передоплату. Потрібно врахувати, коли покупець набуває право власності на продане йому майно.

Відповідно до ст. 697 ЦКУ договором може бути встановлено, що право власності на переданий покупцеві товар зберігається за продавцем до оплати товару або настання інших обставин. Якщо врахувати умови запитання, то покупцем навпаки здійснено передоплату за майно, яке він отримує, через два місяці. Відповідно власне у договорі купівлі-продажу потрібно передбачити момент права переходу права власності та права використання активу.  З іншого боку, сторони договору можуть передбачити, що новий власник ОЗ, наприклад, буде отримувати орендний платіж за використання ОЗ попереднім власником.

Також слід враховувати умови класифікації активів, встановлені П(С)БО (якщо підприємство-продавець дотримується національних стандартів бухгалтерського обліку). 

Згідно п. 3 розділу ІІ П(С)БО 27 визнання необоротних активів та групи вибуття як утримуваних для продажу проводиться на дату, коли щодо активів, групи вибуття задовольняються умови, наведені в пункті 1 цього розділу. Серед умов, коли необоротний актив та група вибуття визнаються утримуваними для продажу, це:

- якщо економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;

- якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж.

Отже, з моменту прийняття рішення про продаж, зокрема, при виставленні рахунка чи підписанні договору, як правило роблять проведення Дт 286 Кт 10. Об'єкт ОЗ перестає визнаватися активом (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок прийняття рішення щодо його продажу і амортизація вже не нараховується. На балансі підприємства зявляється новий актив – необоротний актив, утримуваний для продажу. 

Однак, якщо договором купівлі-продажу передбачено, що продавець буде використовувати цей ОЗ у своїй діяльності до моменту переходу власності на нього або до моменту передачі його покупцем, є всі підстави стверджувати, що економічні вигоди ще будуть отримуватись від використання необоротного активу.

Тому, якщо перехід власності на такий ОЗ відбудеться не на момент оплати, а, наприклад, на момент фактичної передачі покупцю (за умовами питання, через 2 місяці), то, на наш погляд, необоротний актив слід перевести до групи вибуття як утримуваних для продажу саме на дату переходу права власності. І за місяць, який передує цьому періоду, продавець має право нараховувати амортизацію. 

З іншої сторони, якщо умовами договору буде передбачено, що момент права власності переходить до покупця на дату передоплати, у продавця не має права на нарахування амортизації. У цьому випадку у періоді переходу права власності до покупця потрібно перевести ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу. А за використання такого активу у власній діяльності як ОЗ, продавець має сплачувати покупцю плату, на умовах, визначених договором.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202412
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202460
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442