• Посилання скопійовано

Нюанси переведення основного засобу до групи вибуття

Покупець хоче зробити передоплату за придбаний основний засіб датою підписання договору. Поставка буде через два місяці. До цього планує цей актив використовувати для виготовлення готової продукції. Якою датою перевести основний засіб на субрах. 286 і перестати нараховувати амортизацію?

Перш за все потрібно визначитись, чи залишається у продавця необоротного активу право використовувати основний засіб (далі - ОЗ), за який отримано передоплату. Потрібно врахувати, коли покупець набуває право власності на продане йому майно.

Відповідно до ст. 697 ЦКУ договором може бути встановлено, що право власності на переданий покупцеві товар зберігається за продавцем до оплати товару або настання інших обставин. Якщо врахувати умови запитання, то покупцем навпаки здійснено передоплату за майно, яке він отримує, через два місяці. Відповідно власне у договорі купівлі-продажу потрібно передбачити момент права переходу права власності та права використання активу.  З іншого боку, сторони договору можуть передбачити, що новий власник ОЗ, наприклад, буде отримувати орендний платіж за використання ОЗ попереднім власником.

Також слід враховувати умови класифікації активів, встановлені П(С)БО (якщо підприємство-продавець дотримується національних стандартів бухгалтерського обліку). 

Згідно п. 3 розділу ІІ П(С)БО 27 визнання необоротних активів та групи вибуття як утримуваних для продажу проводиться на дату, коли щодо активів, групи вибуття задовольняються умови, наведені в пункті 1 цього розділу. Серед умов, коли необоротний актив та група вибуття визнаються утримуваними для продажу, це:

- якщо економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;

- якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж.

Отже, з моменту прийняття рішення про продаж, зокрема, при виставленні рахунка чи підписанні договору, як правило роблять проведення Дт 286 Кт 10. Об'єкт ОЗ перестає визнаватися активом (списується з балансу) у разі його вибуття внаслідок прийняття рішення щодо його продажу і амортизація вже не нараховується. На балансі підприємства зявляється новий актив – необоротний актив, утримуваний для продажу. 

Однак, якщо договором купівлі-продажу передбачено, що продавець буде використовувати цей ОЗ у своїй діяльності до моменту переходу власності на нього або до моменту передачі його покупцем, є всі підстави стверджувати, що економічні вигоди ще будуть отримуватись від використання необоротного активу.

Тому, якщо перехід власності на такий ОЗ відбудеться не на момент оплати, а, наприклад, на момент фактичної передачі покупцю (за умовами питання, через 2 місяці), то, на наш погляд, необоротний актив слід перевести до групи вибуття як утримуваних для продажу саме на дату переходу права власності. І за місяць, який передує цьому періоду, продавець має право нараховувати амортизацію. 

З іншої сторони, якщо умовами договору буде передбачено, що момент права власності переходить до покупця на дату передоплати, у продавця не має права на нарахування амортизації. У цьому випадку у періоді переходу права власності до покупця потрібно перевести ОЗ до необоротних активів, утримуваних для продажу. А за використання такого активу у власній діяльності як ОЗ, продавець має сплачувати покупцю плату, на умовах, визначених договором.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202533
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025290
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.2025132
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202534
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202530