• Посилання скопійовано

Нюанси заповнення додатка АМ до декларації з податку на прибуток

Підприємство (платник податку на прибуток) до 2016 р. не коригувало фінрезультат, але з 01.01.2016 р. розпочало. Як визначити балансову вартість основних засобів на початок 2016 р.? Як заповнити графу 3 додатка АМ за 2016 р.?

ПКУ не дає прямої відповіді, як діяти у даному випадку, коли підприємство починає застосовувати коригування фінрезультату з метою оподаткування.

Нагадаємо, що відповідно до п. 134.1.1 ПКУ для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 млн грн, об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінрезультату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ. Отже, платники податку на прибуток, які не коригують фінрезультат, ведуть бухоблік ОЗ за нормами П(С)БО 7 – у тих звітних періодах, коли вони визначали фінрезультат для цілей оподаткування без коригувань.

Усі зміни з податку на прибуток 
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись,як це виглядає?

Далі, на дату початку застосування коригувань фінрезультату (за умовами запитання – на початок 2016 року) у платника податку на прибуток сформується залишкова вартість ОЗ, яка сформована за правилами бухобліку у попередніх звітних періодах. Тепер саме вона буде балансовою вартістю ОЗ на початок звітного (податкового) періоду 2016 року для цілей податкового обліку ОЗ. До цього моменту вважалося, що податковий облік ОЗ співпадає з бухгалтерським (оскільки коригування не застосовувались згідно з п. 134.1.1 ПКУ).

 

Аналогічну відповідь податківці дають у "ЗІР" підкатегорії 102.05 на запитання "Як визначається платником податку, який переходить зі спрощеної системи оподаткування на загальну, балансова вартість та здійснюється нарахування амортизації основних засобів і нематеріальних активів, придбаних під час перебування такого платника на спрощеній системі оподаткування?": при переході платника податків зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування балансова вартість основних засобів (нематеріальних активів), придбаних у період перебування на спрощеній системі оподаткування, з метою нарахування амортизації згідно з п. 138.3 ПКУ визначається на дату такого переходу за правилами бухгалтерського обліку.

Отже, станом на 01.01.2016 р. слід переглянути параметри нарахування амортизації ОЗ (зокрема, строки корисного використання), і змінити їх, якщо це буде необхідно для відповідності цих параметрів нормам ст. 138 ПКУ. При цьому, звертаємо увагу на дві норми пп. 138.3.3 ПКУ:

  • у разі, коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ в бухобліку менші ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені пп. 138.3.3 ПКУ;
  • у разі, коли строки корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ в бухобліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені пп. 138.3.3 ПКУ, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об’єкта основних засобів, встановлені в бухобліку.

Таким чином, додаток АМ за 2016 р. заповнюється так:

  • у графу 3 переноситься залишкова (балансова) вартість ОЗ за даними бухобліку станом на 01.01.2016 р;
  • протягом 2016 р. нараховується амортизація згідно з нормами ст. 138 ПКУ (з урахуванням зміни строків корисного використання), яка зазначається у графі 5;
  • у графі 4 відображається різниця між значеннями графи 3 та графи 5.

У графу 3 додатка АМ за 2017 р. переносяться значення відповідних рядків із графи 4 додатка АМ за 2016 р.  Графи 5 та 4 додатка АМ за 2017 р. заповнюються аналогічно графам 5 та 4 додатка АМ за 2016 р.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Як виправити помилку в фінансовій звітності та декларації з податку на прибуток?
    ТОВ - материнська компанія облік інвестицій веде за методом участі в капіталі. Протягом 2013-2024 рр. компанія не відображала збільшення вартості інвестиції, відповідно було занижено доходи. ТОВ-"малодохідник" не коригує фінрезультат. Чи потрібно подавати уточнюючу фінзвітність? Як провести виправлення декларації з податку на прибуток? Чи потрібно застосовувати коригування за пп. 140.4.1 ПКУ?
    08.07.2025161
  • Штраф через затримку завантаження товару: наслідки з податку на прибуток
    Юрособа – платник податку на прибуток займається наданням експедиційних послуг. Перевізник виставив юрособі рахунок на перевезення вантажу і претензію за затримку завантаження на суму 10 000,00 грн. Своєю чергою, юрособа «дзеркально» перевиставила цю претензію замовнику на 10 000,00 грн. Як враховуються такі операції при обчисленні податку на прибуток?
    07.07.2025442
  • Коригування фінрезультату при наданні фіндопомоги
    Підприємство - платник податку на прибуток, надає безповоротну фінансову допомогу ФОПу на загальній системі, ФОП на ІІ групі ЄП, ТОВ на ІІІ групі єдиного податку. У яких із перелічених випадків потрібно збільшувати фінансовий результат до оподаткування та відображати коригуючу різницю в Додатку РІ?
    07.07.2025648
  • Сплата авансу з податку на прибуток за АЗС у місяці, в якому до ЄР внесено інформацію про надання відповідної ліцензії
    Платник податку вважається платником авансових внесків з податку на прибуток підприємств за місце роздрібної торгівлі пальним, починаючи з місяця наступного за місяцем внесення такого місця роздрібної торгівлі пальним (АЗС) до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального
    04.07.202512
  • Розподіл часток статутного капіталу між трьома учасниками
    Був розподіл часток статутного капіталу між 3 учасниками (раніше був єдиний засновник). Як оформити нарахування та виплату дивідендів між учасниками документально та у бухобліку і як бути з залишком за попередні роки
    04.07.202528