• Посилання скопійовано

Оприбуткування обладнання при включені його вартості у вартість виконаних робіт

Підписано договір, що передбачає включення виконання робіт, вартість обладнання і витратних матеріалів у вартість робіт. Невід'ємною частиною договору є Специфікація, в якій вказано кількість і вартість обладнання. Підписано Акт виконаних робіт на всю суму Договору. Які документи є правильними для оприбуткування обладнання?

Відповідно до ч. 2 ст. 628 ЦКУ сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Зазвичай в змішаних договорах можна визначити, яка частина договору належить до того чи іншого виду. Наприклад, це може бути договір поставки складного технологічного обладнання, що вимагає монтажу на підприємстві покупця (при цьому можливі варіанти - за участю фахівців продавця, з навчанням співробітників покупця і т.д). Для оформлення такої угоди може бути розроблений один документ - договір, що включає власне умови поставки обладнання, умови виконання монтажних робіт та інші умови - по наданню послуг з навчання працівників і т.п.

В даному випадку в договорі містяться елементи двох договорів: 

  • Договір купівлі-продажу обладнання. Інформація про предмет договору купівлі-продажу обладнання та про вартість послуг міститься в специфікації до договору.
  • Договір виконання робіт з встановлення та налагодження обладнання, до вартості яких включається вартість витратних матеріалів. 

За умовами запитання фактично оформлено один первинний документ – акт виконаних робіт, в якому загальною сумою наведено вартість самого обладнання та супутніх робіт. Перелік та вартість самого обладнання можна визначити лише за даними специфікації до договору, а в акті вона не зазначена.

Специфікація до договору є його невід’ємною частиною, отже, вона не є первинним документом, що підтверджує здійснення такої господарської операції, як передання права власності на обладнання. Відповідно до ст. 1 Закону про бухоблік первинний документ - документ,  який  містить  відомості  про господарську  операцію. Специфікація не містить відомостей про здійснену господарську операцію, це тільки намір сторін здійснити купівлю-продаж обладнання, що вказане у такій специфікації. На дату підписання специфікації обладнання фактично ще не передане, отже, факт передання обладнання у власність покупця повинен підтверджуватися іншим документом.

За фактом виконання робіт щодо налагодження та встановлення обладнання було оформлено акт виконаних робіт. В цьому акті окремо не виділено вартість обладнання та вартість робіт, з чого не можна дістати інформацію про фактичну вартість кожної окремої господарської операції. На нашу думку, співпадіння суми акта та специфікації до договору може підтверджувати факт передання обладнання покупцю лише опосередковано. Не виключено, що фактично могло бути передано інше обладнання на таку ж суму, тобто умови специфікації могли бути не виконані.

Щоб оприбуткувати саме те обладнання, яке фактично було встановлено, потрібно мати первинний документ, в якому міститься інформація про те, коли і яке саме обладнання і на яку вартість було встановлено. Звісно, вартість робіт з його встановлення теж слід зафіксувати окремою сумою.

Як правило, за договором купівлі-продажу обладнання оформлюється видаткова накладна, при цьому на вартість супутніх робіт може оформлюватися акт виконаних робіт. На нашу думку, допускається складання одного документа, в якому потрібно зазначити окрему інформацію як про встановлене обладнання (найменування, кількість, ціна, вартість) так і про виконані супутні роботи (теж найменування, кількість, ціна і вартість робіт).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Заповнення декларації про майновий стан, якщо фізособа додатково подає два Звіти про КІК
    Фізособа разом з декларацією про майновий стан і доходи подає два Звіти про КІК – за 2022 і 2023 роки. Як у цьому разі складати додатки КІК і заповнювати декларацію?
    Сьогодні 12:0517
  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202459
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202452
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202448