Підставою для виключення неприбуткової організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій є встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені пп. 133.4.2 ПКУ.
Нагадаємо, що згідно з пп. 133.4.2 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
До змін, внесених Законом №1667 (набрав чинності 20.11.2016 р.), підставою для виключення з Реєстру було встановлення контролюючим органом факту використання доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами.
Таке роз'яснення надавали фахівці ДФСУ у листі від 08.12.2016 р. №39344/7/99-99-15-02-01-17.
Тож наразі, якщо неприбуткова організація витрачає дохід (прибутки) як для реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, так і для утримання такої неприбуткової організації (радимо необхідність та доцільність витрат на утримання прописувати у внутрішніх розпорядчих документах), то така неприбуткова організація не має втратити свій статус для цілей податку на прибуток.
А ось у протилежному випадку така неприбуткова організація зобов'язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Така організація підлягає виключенню контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Зверніть увагу: податкове зобов'язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів. Тобто пп. 133.4.3 ПКУ встановлює особливий об'єкт оподаткування для неприбуткових організацій, які порушили умови своєї неприбутковості, — не фінансовий результат до оподаткування, визначений за правилами бухобліку, а суму коштів, використаних всупереч установчих документів такої юрособи.
З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов'язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду. Докладніше про заповнення нової форми Звіту читайте в аналітичній статті. На цьому наголошує ДФС у листі від 10.02.2016 р. №2668/6/99-99-19-02-02-15.
Якщо ж контролюючий орган самостійно встановлює відповідно до норм ПКУ факт використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені установчими документами, то це є підставою для виключення такої організації з Реєстру і нарахування ПЗ з податку на прибуток, штрафних санкцій і пені відповідно до ПКУ. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення (пп. 133.4.4 ПКУ).