Запиатння: Підприємство надало в жовтні 2013 р. послуги з перевезення, але не отримало оплати від замовника. У жовтні 2016 р. закінчився строк давності за такою дебіторською заборгованістю. Як її списати, якщо наказом про облікову політику не передбачалося створення резерву сумнівних боргів? Чи можна такий резерв створити у жовтні 2016 р.? Як така операція відображається в податковому обліку (податок на прибуток і ПДВ)?
Відповідь:
Питання створення та обліку резерву сумнівних боргів врегульоване П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість». Основні правила наступні.
Поточна дебіторська заборгованість, яка є фінансовим активом (крім придбаної заборгованості та заборгованості, призначеної для продажу), включається до підсумку балансу за чистою реалізаційною вартістю. Для визначення чистої реалізаційної вартості на дату балансу обчислюється величина резерву сумнівних боргів.
При цьому:
Чиста реалізаційна вартість дебіторської заборгованості – це сума поточної дебіторської заборгованості за вирахуванням резерву сумнівних боргів.
Сумнівний борг - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує невпевненість її погашення боржником.
Поточна дебіторська заборгованість - сума дебіторської заборгованості, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом дванадцяти місяців з дати балансу.
Отже, в активі балансу поточна дебіторська заборгованість має відображатися за двома показниками – тією заборгованістю, щодо погашення якої немає сумнівів (чиста реалізаційна вартість) і тією, щодо погашення якої є сумнів (резерв сумнівних боргів).
Дата створення резерву сумнівних боргів чітко П(С)БО 10 не визначається. Фактично таку дату має визначити саме підприємство, якщо в нього виникли підстави вважати, що дебіторська заборгованість не буде погашена. Такою підставою може бути порушення строків розрахунків, зазначених у договорі з боржником. Але створюється такий резерв на дату балансу. Хоча прямої заборони створити такий резерв до цієї дати немає, за п. 7 П(С)БО 10, обчислення величини такого резерву має відбуватися саме при складанні фінансової звітності за той звітний період, коли дебіторська заборгованість ще не стала безнадійною, але вже є підстави вважати, що вона може такою стати.
Безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.
Отже, якщо йти за цими правилами, якщо строк давності за дебіторською заборгованістю спливає у жовтні 2016 року (4-й квартал), то резерв сумнівних боргів за нею міг бути нарахований або на 30.09.2016 р., або на 31.12.2015 р., в залежності від періодичності складання підприємством фінансової звітності (за рік або щоквартально).
Якщо цього зроблено не було, більш того, наказом про облікову політику не було передбачено створення резерву сумнівних боргів, то у 4-му кварталі 2016 року (фактично, за підсумками 2016 року, при складанні фінансової звітності за цей період, або на дату спливу строку давності в жовтні 2016 року) визнаються витрати зі списання такої дебіторської заборгованості: Дт 944 Кт 361.
В податковому обліку щодо податку на прибуток, списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів (як у випадку, коли суми резерву не вистачило, так і у випадку, коли резерв не створювався) не призводить до коригування об’єкту оподаткування. Якщо така безнадійна дебіторська заборгованість відповідає ознакам пп. 14.1.11 ПКУ, з чим, як зазнаначено в запитанні, все гаразд. Про це і про проблеми створення резерву сумнівних боргів ми писали також тут.
Щодо оподаткування ПДВ списання дебіторської заборгованості за відвантажені товари, надані послуги, то ПКУ не прописаний окремий його порядок. А за роз’ясненнями податківців продавець не має законодавчих підстав на коригування суми податкових зобов’язань з податку на додану вартість при списанні дебіторської заборгованості. Про це ми писали тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити