• Посилання скопійовано

Нарахування податку на прибуток в бухобліку

За півріччя 2016 р. було нараховано податок на прибуток: Дт 981 Кт 6413 на суму 100 грн. За результатами діяльності за дев’ять місяців - збитки. На яких рахунках бухгалтерського обліку відсторнувати нарахований податок на прибуток за півріччя 2016 р.?

Згідно з Інструкцією №291 на рахунку 98 «Податок на прибуток» ведеться облік суми витрат з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток з урахуванням відстроченого податкового зобов'язання і відстроченого податкового активу і визначається відповідно до П(С)БО 17 «Податок на прибуток».

Відповідно до п. 2 П(С)БО 17 «Податок на прибуток» підприємства, організації та інші юридичні особи незалежно від форм власності, які згідно з чинним законодавством є платниками податку на прибуток (крім бюджетних установ), мають застосовувати у своїй діяльності норми П(С)БО 17.

Відповідно до п. 3 П(С)БО 17 витрати (дохід) з податку на прибуток, що обліковується на рахунку 98 — це загальна сума витрат (доходу) з податку на прибуток, яка складається з поточного податку на прибуток, розрахованого за правилами ПКУ (рахунок 64), з урахуванням відстроченого податкового зобов’язання (далі - ВПЗ) і відстроченого податкового активу (далі - ВПА).

У разі складання проміжного Звіту про фінансові результати у статті «Витрати (дохід) з податку на прибуток» наводиться лише сума поточного податку на прибуток. А ось на дату річного балансу в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності здійснюється відповідне коригування (збільшення, зменшення) суми витрат з податку на прибуток з урахуванням змін відстрочених податкових активів і відстрочених податкових зобов'язань за звітний рік (п. 15 П(С)БО 17).

Аби зрозуміти, що слід відображати у рядку 2300 форми 2, слід перейти до деяких визначень, наведених у п. 3 П(С)БО 17:

- поточний податок на прибуток визначається у сумі податку на прибуток, розрахованого у звітному періоді відповідно до податкового законодавства.

Якщо у підприємства в обліку немає ні відстрочених податкових активів, ні зобов’язань (в основному це новостворені підприємства), або ж обліковується відстрочений податковий актив (сальдо по Дт 17 «Відстрочені податкові активи»), податок на прибуток, розрахований за правилами ПКУ, відображається проведенням Дт 98 «Податок на прибуток» Кт 64 «Розрахунки за податками й платежами»;

- відстрочене податкове зобов'язання - сума податку на прибуток, який сплачуватиметься в наступних періодах з тимчасових податкових різниць, що підлягають оподаткуванню (Дт 98 «Податок на прибуток» Кт 54 «Відстрочені податкові зобов'язання»).

Відстрочене податкове зобов’язання виникає у разі, якщо в межах певного звітного періоду сума зазначеного в декларації податку на прибуток менша, ніж сума податку, яка могла б бути нарахована в разі застосування ставки цього податку до фінрезультату, визначеного виключно за даними бухобліку. Відповідно, в наступних звітних періодах, коли така сума податку визнається в податковому обліку, в бухгалтерському обліку її нарахування здійснюється відображається проведенням Дт 54 «Відстрочені податкові зобов'язання» Кт 64 «Розрахунки за податками й платежами»);

- відстрочений податковий актив - сума податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню у наступних періодах унаслідок: тимчасової податкової різниці, що підлягає вирахуванню; перенесення податкового збитку, не включеного до розрахунку зменшення податку на прибуток у звітному періоді; перенесення на майбутні періоди податкових пільг, якими скористатися у звітному періоді неможливо (Дт 17 «Відстрочені податкові активи» Кт 98 «Податок на прибуток»).

Таким чином, якщо сума податку на прибуток, визначена за правилами ПКУ, більша від суми податку на прибуток, яка могла б бути нарахована в разі застосування ставки цього податку до фінрезультату, виз

Наголошуємо ще раз: і відстрочений податковий актив, і відстрочене податкове зобов’язання – це тимчасові різниці, застосування яких передбачає, що у майбутньому суми податку на прибуток, обраховані за даними податкового та бухгалтерського обліку, зрівняються. В разі, якщо фінрезультат до оподаткування в податковому обліку платника податку не підлягає коригуванню відповідно до норм пп. 134.1.1 ПКУ, або ж різниці, на які він коригується у податковому обліку, мають не тимчасовий, а постійний характер, вести облік на рахунках 54 та/або 17 не потрібно.

наченого виключно за даними бухобліку, тоді виникає відстрочений податковий актив.

В ситуації, коли за наслідками півріччя було нараховано певну суму податку на прибуток (для спрощення розглянемо проведення Дт 98 Кт 64), а вже за наслідками 9 місяців наростаючим підсумком підприємство отримало збитки, на нашу думку, слід зробити сторно зазначеного проведення (тобто, зробити те саме проведення з від'ємною сумою). Внаслідок цього у підприємства з'явиться певна сума переплати з податку на прибуток (за дебетом субрахунку 641), яку можна буде використати для погашення наступних податкових зобов’язань.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»