Реінвестування дивідендів
Для акціонерних товариств чітко прописано, що збільшення статутного капіталу товариства за рахунок спрямування до статутного капіталу прибутку (його частини) можливе за умови затвердження загальними зборами акціонерів розподілу прибутку, який (частина якого) спрямовується на збільшення статутного капіталу (пп. 7 п. 1 р. ІІ Порядку збільшення (зменшення) статутного капіталу публічного або приватного акціонерного товариства, затвердженого рішенням НКЦПФР від 14.05.2013 р.№822).
Що ж стосується ТОВ, то такої чіткої норми немає, однак відповідно до ст. 1 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 р. №1576 статутний капітал будь-якого господарського товариства, в тому числі й ТОВ, повинен бути поділений на частки між учасниками.
Оскільки нерозподілений прибуток не можна назвати внеском учасника, то його не можна безпосередньо направляти в статутний капітал ТОВ.
Втім, не отриманий засновниками прибуток може бути джерелом збільшення розміру статутного капіталу такого товариства. Але для цього спочатку нерозподілений прибуток слід розподілити між участиниками ТОВ у вигляді нарахування дивідендів в розмірі, пропорційному часткам таких учасників в статутному капіталі товариства, а потім заборгованість із виплати цих дивідендів спрямувати на збільшення статутного капіталу.
Саме такий механізм поповнення статуного капіталу, коли сума дивідендів не виплачується, а йде на збільшення статутного фонду, називається «реінвестування дивідендів».
Що стосується оподаткувнаня ПДФО та ВС реінвестованих дивідендів, то зазанчимо наступне.
Відповідно до пп. 165.1.18 ПКУ виплата дивідендів, нарахованих на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юрособою-резидентом, що нараховує дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента й внаслідок якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Проте обов'язок утримати військовий збір у розмірі 1,5% залишається, відповідно до пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ.
Таким чином, реінвестовані дивіденди не оподатковуються ПДФО, втім оподатковуються ВС, за умови, що такі нараховані дивіденди в жодному разі не змінюють пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів.
Реєстрація збільшення статуного капіталу
Відповідно до пп. 15 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755 (далі – Закон №755) в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості про юридичну особу, як розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) та розмір частки кожного із засновників (учасників).
Зміни в установчі документи підлягають обов’язковій державній реєстрації шляхом унесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, установленому Законом №755 (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №755). Які документи слід подавати у такому разі прописано в ч. 4 ст. 17 Закон №755.
Бухоблік
Бухгалтерські проведення, які слід зробити у разі збільшення статутного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку, показано у таблиці.
Таблиця
Збільшення розміру статутного капіталу за рахунок прибутку
№ з/п |
Зміст операції |
Дт |
Кт |
1 |
Нараховано дивіденди |
443 |
671 |
2 |
Збільшено статутний капітал на суму дивідендів, які передбачається реінвестувати |
46 |
401 |
3 |
Проведений залік заборгованостей |
671 |
46 |
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити