За приписами ч. 5 ст. 180 ГКУ ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними.
Ціна в цьому Кодексі є вираженим у грошовій формі еквівалентом одиниці товару (продукції, робіт, послуг, матеріально-технічних ресурсів, майнових та немайнових прав), що підлягає продажу (реалізації), який повинен застосовуватися як тариф, розмір плати, ставки або збору, крім ставок і зборів, що використовуються в системі оподаткування. (ч. 1 ст. 189 ГКУ)
При цьому, слід також враховувати, що політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворенням визначаються законом про ціни і ціноутворення, іншими законодавчими актами (ст. 192 ГКУ).
Відзначимо, що враховуючи умови запитання, термін "повязані особи" застосовується переважно у податковому законодавстві. Серед госпсубєктів, наприклад, цей термін використовується для встановлення форми економічної та/або організаційної залежності в асоційованих підприємствах (ст. 16 ГКУ). Проте, це стосується відносин управління, а не договірних відносин.
Податкове законодавство для цілей нарахування податку на прибуток підприємств відносить окремі господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податків, до контрольованих (ст. 39 ПКУ). Відповідно, при укладенні договорів (у т. ч. визначенні ціни) щодо виконання господарських операцій, які підпадають під регулювання ст. 39 ПКУ, слід керуватись нормами цієї статті.
У всіх інших випадках, при встановленні ціни важливо керуватись нормами чинного законодавства, зокрема, в основному ЦКУ та ГКУ, не залежно від того, чи є особа повязаною чи ні. Відтак, ціна на послугу може бути визначена однаково для всіх контрагентів (за прейскурантом цін, на підставі наказу по підприємству, іншим документом) або встановлюватись під час укладення договору з кожним з них з відповідним фіксування цього у договорі (при цьому домовленість сторін - це право, а не обовязок госупсуб'єктів).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити