• Посилання скопійовано

Укладання договору з продажу вантажівки: особливості оподаткування

Юрособа на загальній системі купує у фізособи не новий вантажний автомобіль. Рік випуску машини 1997 р., об'єм двигуна 1000 л. У фізособи за 2015 р. це перший договір купівлі-продажу. Які податки і в кого виникають при укладанні такої угоди (транспортний збір, ПДФО тощо)?

Насамперед зазначимо, що дохід, отриманий платником ПДФО від продажу протягом звітного року одного із об’єктів у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню ПДФО.

Оскільки у питанні вказано, що фізособа протягом 2015 року продала вантажний автомобіль, то дохід від такого продажу підлягає оподаткуванню ПДФО (ставка 5%) незалежно від черговості продажу, відповідно й оподатковується військовим збором (ставка 1,5%).  При цьому не слід забувати, що дохід від продажу вантажного автомобіля визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості цього об'єкта.

Відповідно до п. 173.3 ПКУ оскільки покупцем такого автомобіля є юрособа, то вона вважається податковим агентом. І має виконати всі свої обов’язки як податковий агент. У даному випадку, оскільки ПДФО та військовий збір утримуються, то юрособа має утримати та перерахувати утримані суми до бюджету. При цьому ПДФО та військовий збір мають бути сплачені до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

Юрособа має показати у ф. №1ДФ дохід фізособи з продажу такого автомобіля, а також утримані та перераховані суми ПДФО та військовоо збору.  У розділі І ф. №1ДФ такий дохід буде відображатися під ознакою доходу «105», у розділі ІІ відповідні суми будуть відображені в загальній сумі нарахованого та виплаченого доходу.

Оскільки у такому випадку податковим агентом виступає юрособа, то фізособа на підставі п. 179.2 ПКУ звільняється від обов’язку подання річної декларації про майновий стан та доходи. 

Щодо транспортного податку, відповідно до норм ст. 267.2.1 ПКУ, у редакції, яка діяла у 2015 році, об'єктом оподаткування були легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мали об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. Тож при придбанні вантажного автомобіля транспортний податок сплачувати не потрібно, оскільки такий автомобіль не є об’єктом оподаткування транспортним податком (це правило зберігається і в 2016 році). Також не потрібно сплачувати й збір до ПФУ, оскільки він теж сплачується тільки у разі придбання легкових автомобілів. 

Але не слід забувати, що у разі придбання вантажного автомобіля у юрособи виникає обов’язок подати повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою №20-опп. На підставі норм п. 8.4 Порядку №1588 форма №20-опп подається протягом 10 робочих днів з дати складання договору купівлі-продажу вантажного автомобіля.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202413
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202430
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024228
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202419
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202418