Згідно ч. 3 ст. 7 Закону ВР УРСР від 12.05.1991 р. №1023-XII «Про захист прав споживачів» продаж товарів, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, строк придатності яких минув, забороняється.
За реалізацію товару, строк придатності якого минув, передбачена відповідальність у розмірі 200% вартості залишку одержаної для реалізації партії товару, але не менше 5 нмдг (не менше 85 грн). Це визначено ч. 10 ст. 23 зазначеного закону.
Тому найпростіший варіант позбутися товару, термін придатності якого наближається до закінчення, це проведення уцінки та реалізація товару по зниженій ціні.
Тепер розглянемо питання списання товару із закінченим строком придатності. Згідно з п. 14 П(С)БО 9 «Запаси» не включаються до первісної вартості запасів, а належать до витрат того періоду, в якому вони були здійснені, зокрема, понаднормові втрати. Частину товару із закінченним строком придатності доведеться списати. Списання оформляється актом, який підписується спеціальною комісією і затверджується керівником підприємства. В акті зазначається найменування товару, кількість, ціна, сума, причина списання.
У бухгалтерському обліку товар, що залишився не реалізованим на дату закінчення строку його придатності списують на субрахунок 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей» за таким бухгалтерським проведенням: Д-т 947 К-т 28.
Якщо товар придбавався з ПДВ, який відображався у складі податкового кредиту платника, керуючись нормою п. 198.5 ПКУ, потрібно на частину списаного товару нарахувати ПЗ з ПДВ. Адже за пп. «г» п. 198.5 ПК товар використано в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. База оподаткування за товарами у цьому випадку визначається відповідно до п. 189.1 ПКУ з вартості його придбання. Не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду в якому відбувається списання слід скласти та зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за відповідними списаними товарами.
У бухгалтерському обліку нарахування ПДВ буде відображатися за таким бухгалетрським проведенням: Д-т 949 К-т 641.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити