У зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням одним із контрагентів своїх зобов'язань передбачено застосування штрафних санкцій, відшкодування збитків та пред'явлення рекламацій. Порядок застосування санкцій, претензій та рекламацій мають бути чітко визначені у зовнішньоекономічному договорі. В цивільному праві рекламація, це претензія покупця до продавця або постачальника внаслідок порушення ним умов договору щодо якості продукції (з практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції). Виставлена від нерезидента претензія повинна чітко вказувати вимоги заявника. Важливо мати документи, що підтверджують вимоги заявника. До претензії про сплату грошових коштів може додаватися платіжна вимога-доручення на суму претензії.
Перелік доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, які підлягають оподаткуванню наводиться у пп. 141.4.1 ПКУ. Серед цього переліку є “інші доходи”, проте пп. “й” пп. 141.4.1 ПКУ не уточнює, що належить до складової цього виду доходу. З іншої сторони, у цьому підпункті зазначається єдине виключення, коли нерезидентський дохід не оподатковується - дохід у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента. Більше того, у пп.14.1.54 ПКУ у визначенні “дохід з джерелом їх походження з України”, сказано, що це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами.
Враховуючи зазначені вище норми та відповідно до пп. 141.4.2 ПКУ резидент виконує роль податкового агента. Податок з таких доходів утримується за ставкою в розмірі 15 % їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Податкові різниці по виплатам нерезидентам ПКУ не передбачені. Проте, згідно до п. 103.9 ПКУ особа, яка виплачує доходи нерезиденту з джерелом їх походження з України, зобов'язана подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням звіт про такі виплачені доходи, утриманий та перерахований до бюджету податок. Наразі, це додаток ПН до декларації з податку на прибуток.
Ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у т. ч. податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків тягнуть за собою штрафні санкції відповідно до 127.1 ПКУ, а також сплачується пеня згідно пп. 129.1.1 ПКУ.
Зауважимо, що 17.07.2015 р. ВРУ прийняла закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо зменшення податкового тиску на платників податків)”. Завдяки змінам до пп.“а” пп. 129.1.1 ПКУ нарахування пені розпочинається не від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання а з відтермінуванням. Платник податку зобов'язаний нараховувати пеню, якщо він вчасно не сплатив узгоджені зобов'язання, після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити