• Посилання скопійовано

Підприємство може застрахувати майно, використовуване в госпоперації

Чи може підприємство застрахувати своє майно? Що з оподаткуванням?

Без витрат на страхування не може обійтися жоден сучасний бізнес. Інша річ – не всі можуть його собі дозволити. Як правило, страхуються майно та різного роду ризики, пов’язані з веденням господарських операцій. 

Відносини між страховиком і страхувальником оформлюються договором страхування у письмовій формі, За ним страховик зобов’язується при настанні страхового випадку виплатити страхувальнику (або іншій особі, визначеній у договорі і на користь якої укладено договір) страхову виплату (надати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі у визначені строки. 

Відповідно до ст. 115 ЦК господарське товариство є власником: 


1) майна, переданого йому учасниками як внесок до статутного капіталу; 

2) продукції, виробленої у результаті господарської діяльності; 

3) отриманих доходів; 

4) іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом. 

А стаття 139 ГК визначає, що майном підприємства визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи навіть нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються або використовуються у діяльності та відображаються в його балансі. Таким чином, поняття «майно» об’єднує всі активи, якими володіє підприємство. По свої суті, майнове страхування передбачає страхування майнових інтересів, пов’язаних з володінням і використанням майна підприємства в господарській діяльності. Підприємство може застрахувати окремі об’єкти майна незалежно від того, чи використовуються вони в господарській діяльності, чи ні, тобто на період простою підприємства страхування  не переривають. 

Можна зробити висновок, що підприємство може застрахувати: 

1) власне майно, тобто свою продукцію, основні засоби (у т. ч. нерухомість, транспортні засоби тощо), а також інше майно, що йому належить; 

2) орендоване підприємством майно, ризики його неповернення або ризики повернення в неналежному стані тощо; 

3) ризики, пов’язані з використанням майна в господарській діяльності тощо (пожежа, затоплення, вибух, падіння сторонніх предметів, протиправні дії третіх осіб, стихійні лиха ). 

Зазначимо, що страхування майна підприємства може бути як обов’язковим, так і добровільним (ст. 6 та 7 Закону від 07.03.96 р. №85/96-ВР «Про страхування»), але це жодним чином не визначає якісь обливості їх обліку.

У бухгалтерському обліку страхування об’єкта основних засобів або іншого майна включається до складу загальновиробничих, адміністративних або збутових  витрат (п. 15.4, 18, 19  П(С)БО 16 «Витрати». Залежно від виду діяльності підприємства та класу витрат, які визначені обліковою політикою, для обліку витрат на страхування використовуються рахунки 91, 92, 93. Нарахування і сплата страхових платежів обліковуються на рахунку 655 «Розрахунки за страхуванням майна» з аналітикою щодо страхувальників та окремих договорів страхування. А отримане від страховика страхове відшкодування при настанні страхового випадку відображається у складі доходів у періоді одержання згідно з п. 19 П(С)БО 15 «Дохід» і обліковується на рахунку 746 «Інші доходи». В розрізі податку на прибуток витрати на страхування не формують жодних податкових різниць. Послуги зі страхування, що їх надають ліцензовані страхові компанії, не є об’єктом оподаткування ПДВ згідно з пп. 196.1.3 ПКУ, тож «вхідного ПДВ» на суму страхового платежу не може бути. В частині ремонтів внаслідок страхових випадків податківці вже тривалий час стоять на позиції, що по тій сумі, що оплачується страховою напряму СТО, ПК з ПДВ не буде.

Розглянемо бухгалтерський та податковий облік зі страхування майна на прикладі об’єкта ОЗ, всі числа умовні (див. таблицю).

Облік зі страхування майна

Таблиця.

№з/п

Назва етапу страхування і операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Коригування фінансового результату

 

Д-т

К-т

Збільшення

Зменшення

 

1

Укладено договір страхування об’єкта ОЗ

-

-

-

-

-

 

- сплата страхових платежів за договором страхування;

655

311

1000

-

-

 

- включено страхові платежі до складу витрат;

 91, 92,93

655

1000

-

-

 
 

- в кінці звітного періоду формується фінрезультат

791

91, 92,93

1000

-

-

 

2

Має місце страховий випадок, страхувальником отримано страхове відшкодування  за 2 обєкти

375

746

90000

-

-

 

відображено дохід на підставі страхових актів при настанні страхового випадку;

 

отримано страхове відшкодування

311

375

90000

-

-

 

3

Застрахований об’єкт внаслідок нещасного випадку підлягає ремонту

-

-

-

-

-

 

- оплата ремонту застрахованого об’єкта в сумі  36 тис. (рахунок виставлено на 60 тис., 24 тис. оплачує страхова компанія);

685

311

36000

-

-

 

-ПК за отриманою ПН

641/ПДВ

685

6000*

-

-

 

- підписано акт на виконані ремонтні роботи;

977

685

54000

-

-

 

-взаєморозрахунки між страховою, СТО та підприємством закрито

685

375

24000

-

-

 

4

У випадку повного знищення майна його списують з балансу:

 

 

 

-

-

 

- списано знос зруйнованого об’єкта;

131

10

27000

-

-

 

- списано залишкову вартість об’єкта

976

10

13000

-

-

 

*ПК з ПДВ формується в сумі франшизи страхувальника у повній сумі оплати ремонту, в нашому випадку ПК з ПДВ буде визначатися із суми (60000 – 24000)/6 = 6000, додатково див.  ЗІР 101.16 відповідь на питання Який порядок формування податкового кредиту власником автомобіля у разі проведення його ремонту за рахунок страхових виплат від страхової компанії, що виплачуються страховою компанією безпосередньо на рахунок виконавця ремонтних робіт?

 

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кловская Юлия

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202433
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419