• Посилання скопійовано

Отримана у користування комп’ютерна програма має амортизуватися

Підприємство заключило договір про видачу ліцензії на використання комп'ютерної програми. Одразу надано акт про підтвердження факту надання прав на використання програми. Як обліковувати в бухгалтерському та податковому обліку таке придбання?

Запитання: Підприємство придбало ліцензію на право використання комп'ютерної програми "Копмлект Бізнес професіонал Ліга Закон" на період 12,2014-11,2015 (заключено договір про видачу ліцензії на використання компютерної програми). Одразу надано акт про підтвердження факту надання прав на використання програми. Як обліковувати в бухгалтерському та податковому обліку таке придбання? Як нематеріальний актив? З яким строком корисного використання? В складі якої групи? Чи на рахунку 39 з помісячним списанням?

Відповідь: Взагалі-то, на думку автора, винагорода за користування комп’ютерною програмою на підставі ліцензійного договору, це або роялті, або паушальний платіж, в залежності від періодичності її сплати (згідно із ч.5 ст. 15 Закону про авторське право і суміжні права). А отже, така винагорода мала б відображатися, як в бухгалтерському, так і в податковому обліку як витрати майбутніх періодів (за рахунком 39) із поступовим визнанням, зокрема, адміністративних витрат (за рахунком 92) у кожному місяці користування комп’ютерною програмою.


 

Але податківці неодноразово роз’яснювали, що на їх думку, отримана у користування комп’ютерна програма належить до нематеріальних активів (група 5), і має амортизуватися. Не бажаючи вести різний облік таких витрат, платники податку, які погоджувалися із податківцями, аналогічно відображали суму, сплачену за ліцензійним договором, як нематеріальний актив. Якщо це ваш варіант, то в бухгалтерському обліку вам потрібно спочатку накопичити витрати на «придбання» такого нематеріального активу на субрахунку 154, щоб при введенні програми в експлуатацію, списати їх на субрахунок 127. З місяця, наступного за місяцем введення в експлуатацію, потрібно буде нараховувати амортизацію такого нематеріального активу: Дт 92 Кт 133. 

Якщо ви платник податку на прибуток, то податковий облік цієї програми, за 01.01.2015 р., насправді, залежатиме від того, чи повинні ви коригувати фінансовий результат до оподаткування  (об’єкт оподаткування) на податкові різниці (а визначається це згідно із пп. 134.1.1 ПКУ). Якщо ні, то об’єктом оподаткування податком на прибуток буде фінрезультат до оподаткування за даними бухобліку. А отже, вести окремий податковий облік нарахування амортизації за такою програмою не потрібно.

Інша справа, якщо проводити коригування буде потрібно. Адже однією з податкових різниць, за ст. 138 ПКУ, є різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів (до яких належать і нематеріальні активи). І, згідно із п.п. 138.1-138.2 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування треба буде збільшити на суму нарахованої в бухгалтерському обліку амортизації нематеріальних активів, та одночасно зменшити на суму амортизації нематеріальних активів,  розрахованої відповідно до п. 138.3 ПКУ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Перехідні операції резидента Дія. Сіті
    ТОВ з 01.10.2024 р. отримало статус резидента Дія. Сіті і стало платником податку на прибуток на особливих умовах. ТОВ звітується щоквартально з податку на прибуток. Якщо в IV кварталі ТОВ робить виплати ФОПам на ЄП за послуги, надані в ІІІ кварталі (коли ТОВ ще було платником податку на прибуток на загальних умовах), то чи впливають суми цих виплат на податок на прибуток на особливих умовах, платником якого ТОВ вже є у IV кварталі?
    20.11.202418
  • Як розрахувати інвестиційний прибуток при зменшенні статутного капіталу, сформованого за рахунок НМА?
    Засновник (ФО) вніс до статутного капіталу право оренди нежитлового приміщення – 500000 грн (частка 100%). Вартість внеску підтверджено експертною оцінкою. Засновник приймає рішення про зменшення статутного капіталу на 250000 грн. Виплату проведено грошима. Чи має право при розрахунку інвестиційного прибутку засновник зменшувати дохід (отриманий від зменшення долі) на суму внесених нематеріальних активів, а саме право оренди нежитлового приміщення, тобто на номінальну вартість внесеного статутного капіталу?
    18.11.202432
  • Особливості виплати дивідендів нерезиденту
    Згідно з протоколом учасників підприємство повинно було сплатити дивіденди за І кввртал 2024 р. в сумі 45 153 880 грн. Дата сплати - 01.10.2024 р., курс долара НБУ - 41,2199 грн, курс біржовий - 41,33 грн. Яку суму валюти потрібно перерахувати учаснику нерезиденту? Яку суму податку на доходи нерезидентів потрібно перерахувати до бюджету?
    15.11.2024235
  • Поворотна фіндопомога працівнику: чи може неприбуткова організація її видати?
    Чи може неприбуткова організація видати поворотну безвідсоткову фінансову допомогу своєму працівнику?
    15.11.202421
  • Як представництву нерезидента подавати декларацію з прибутку від імені нерезидента?
    Некомерційне представництво нерезидента набуло статусу постійного представництва нерезидента. Нерезидент за місцезнаходженням постійного представництва зареєструвався платником податку на прибуток. Як постійному представництву подавати декларацію з податку на прибуток, включаючи фінзвітність, від імені нерезидента?
    13.11.202419