• Посилання скопійовано

Отримана у користування комп’ютерна програма має амортизуватися

Підприємство заключило договір про видачу ліцензії на використання комп'ютерної програми. Одразу надано акт про підтвердження факту надання прав на використання програми. Як обліковувати в бухгалтерському та податковому обліку таке придбання?

Запитання: Підприємство придбало ліцензію на право використання комп'ютерної програми "Копмлект Бізнес професіонал Ліга Закон" на період 12,2014-11,2015 (заключено договір про видачу ліцензії на використання компютерної програми). Одразу надано акт про підтвердження факту надання прав на використання програми. Як обліковувати в бухгалтерському та податковому обліку таке придбання? Як нематеріальний актив? З яким строком корисного використання? В складі якої групи? Чи на рахунку 39 з помісячним списанням?

Відповідь: Взагалі-то, на думку автора, винагорода за користування комп’ютерною програмою на підставі ліцензійного договору, це або роялті, або паушальний платіж, в залежності від періодичності її сплати (згідно із ч.5 ст. 15 Закону про авторське право і суміжні права). А отже, така винагорода мала б відображатися, як в бухгалтерському, так і в податковому обліку як витрати майбутніх періодів (за рахунком 39) із поступовим визнанням, зокрема, адміністративних витрат (за рахунком 92) у кожному місяці користування комп’ютерною програмою.


 

Але податківці неодноразово роз’яснювали, що на їх думку, отримана у користування комп’ютерна програма належить до нематеріальних активів (група 5), і має амортизуватися. Не бажаючи вести різний облік таких витрат, платники податку, які погоджувалися із податківцями, аналогічно відображали суму, сплачену за ліцензійним договором, як нематеріальний актив. Якщо це ваш варіант, то в бухгалтерському обліку вам потрібно спочатку накопичити витрати на «придбання» такого нематеріального активу на субрахунку 154, щоб при введенні програми в експлуатацію, списати їх на субрахунок 127. З місяця, наступного за місяцем введення в експлуатацію, потрібно буде нараховувати амортизацію такого нематеріального активу: Дт 92 Кт 133. 

Якщо ви платник податку на прибуток, то податковий облік цієї програми, за 01.01.2015 р., насправді, залежатиме від того, чи повинні ви коригувати фінансовий результат до оподаткування  (об’єкт оподаткування) на податкові різниці (а визначається це згідно із пп. 134.1.1 ПКУ). Якщо ні, то об’єктом оподаткування податком на прибуток буде фінрезультат до оподаткування за даними бухобліку. А отже, вести окремий податковий облік нарахування амортизації за такою програмою не потрібно.

Інша справа, якщо проводити коригування буде потрібно. Адже однією з податкових різниць, за ст. 138 ПКУ, є різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів (до яких належать і нематеріальні активи). І, згідно із п.п. 138.1-138.2 ПКУ, фінансовий результат до оподаткування треба буде збільшити на суму нарахованої в бухгалтерському обліку амортизації нематеріальних активів, та одночасно зменшити на суму амортизації нематеріальних активів,  розрахованої відповідно до п. 138.3 ПКУ

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Фізособа отримала дивіденди від КІК не в повному обсязі: як відобразити в декларації про доходи?
    Фізособа, контролююча особа іноземної компанії, у 2023 р. отримала дивіденди за 2023 р. не в повному обсязі. Остаточний розрахунок буде проведено у 2024 р. У 2023 р. ФО була резидентом України. Як показати суму доходу від дивідендів в декларації про майновий стан та доходи? В які строки фізособа має сплатити податок на доходи та військовий збір по такій декларації?
    22.04.202450
  • Виплата роялті нерезиденту: порядок оподаткування
    ТОВ купує батьківські компоненти насіння кукурудзи у нерезидента (Хорватія). Після реалізації вирощеної продукції відповідно до ліцензійної угоди ТОВ має нарахувати та сплатити роялті. Нерезидент є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ. Як впливає на фінансовий результат нарахування та виплата роялті? Хто є податковим агентом при виплаті роялті?
    09.04.202450
  • Чи включаються реінвестовані дивіденди в дохід інвестора юрособи?
    Засновники підприємства, які є резидентами України юрособами, платниками податку на прибуток (без різниць), прийняли рішення збільшити СК за рахунок нерозподіленого прибутку (реінвестувати дивіденди). Чи потрібно суму реінвестованих дивідендів включати до складу доходу при розрахунку фінрезультату до оподаткування і сплачувати в підсумку податок на прибуток з цієї суми?
    15.03.202439
  • Якщо дивіденди виплачуються з раніше оподаткованого прибутку, авансовий внесок не сплачується
    Підприємство вирішило виплатити дивіденди за 2020 рік. Прибуток за 2020 рік був 20 млн грн, податок сплачений. У структурі власників 30% фізособи, 70% - юрособи-резиденти. Чи потрібно сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток при виплаті таких дивідендів та як відображати цю операцію в додатку АВ до декларації з податку на прибуток?
    13.03.202447
  • Як виплатити дивіденди за рік, якщо вже платили за третій квартал?
    Підприємство виплатило дивіденди за третій квартал 2023 року. Як тепер виплатити дивіденди за четвертий квартал? А як виплатити дивіденди за увесь 2023 рік, без врахування дивідендів третього кварталу? Що прописати у протоколі?
    08.03.202485