Оподаткування дивідендів проводить та особа, яка їх виплачує (емітент).
Оскільки отримувачем дивідендів у першому випадку є юрособа, то за пп. 153.3.2 ПКУ, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток в розмірі ставки, встановленої п. 151.1 ПКУ (тобто, 18%), нарахованої на суму дивідендів, що фактично виплачуються, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно з виплатою дивідендів.
В обліку у отримувача таких дивідендів – платників податку на прибуток їх сума не включається до податкового доходу (пп. 136.1.12 ПКУ). Коли такий отримувач вирішить виплатити дивіденди, це буде вже нова сума дивідендів, визначена із урахуванням розміру чистого прибутку такого отримувача, і, як правило, розміру внеску до статутного капіталу кожного із засновників.
Якщо засновник – отримувач дивідендів від материнської компанії є фізособою, то материнська компанія не сплачує авансовий внесок з податку на прибуток у звязку із виплатою таких дивідендів (пп. 153.3.5 ПКУ). Однак така материнська компанія - емітент має утримати із суми таких дивідендів ПДФО за ставкою 5 % (пп. 170.5.4 ПКУ), або 15%-17% (пп. 170.5.3 ПКУ).