• Посилання скопійовано

Реализация ОС при закрытии предприятия. Экспертная оценка, налоговый учет

<p>На балансе основных на 700 т. грн. предприятие месяца 3 поработает ,а потом его планируют закрывать. будет выход участников. если оставлять такую ст-ть ,то соответственно — НДС 140 т. грн., а дохода для налога на приб. не будет — не будет превышения продажной ст-ти над балансовой,т.к. продажа будет по остаточной ст-ти. Директор хочет сделать экспертную оценку, и затем по учету отразить уменьшение баланс. ст-ти ОС по состоянию на 30 сентября 2011 г. <p> Экспертная оценка должна быть на дату продажи(выхода участников) или можно сейчас ее сделать и уменьшить балансовую ст-ть ОС ,амортизировать их какое-то время, а потом продать по остаточной ст-ти.<p> Как лучше? При дальнейшей продаже нам надо будет подтверждать обычность цены?</p>

Згідно п. 146.13 ПКУ «сума перевищення доходів від продажу або іншого відчуження над балансовою вартістю окремих об'єктів основних засобів та нематеріальних активів включається до доходів платника податку, а сума перевищення балансової вартості над доходами від такого продажу або іншого відчуження включається до витрат платника податку», а п. 146.14 визначено, що «дохід від продажу або іншого відчуження об'єкта основних засобів та нематеріальних активів для цілей застосування цієї статті визначається згідно з договором про продаж або інше відчуження об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, але не нижче звичайної ціни такого об'єкта (активу)».

Правила визначення «звичайних» цін до 1 січня 2013 року регламентовані п. 1.20 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а п. п. 1.20.5-1 передбачено, що:

«якщо звичайна ціна не може бути визначена з використанням норм попередніх підпунктів цього пункту, то для доказів обґрунтування її рівня застосовуються правила, визначені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, а також національними стандартами з питань оцінки майна та майнових прав. З метою оподаткування терміни «справедлива вартість», «ринкова вартість» та «чиста вартість реалізації», які використовуються в національних положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку та національних стандартах з питань оцінки майна і майнових прав, прирівнюються до терміну «звичайна ціна», визначеного цим Законом».

Тобто, вартість визначена за експертною оцінкою може бути обґрунтуванням для підтвердження «звичайної» ціни, відповідно, проводити таку оцінку доцільно безпосередньо перед відчуженням основних засобів.

Згідно норм податкового законодавства, проведення експертної оцінки не впливає на вартість основних засобів.

Що стосується бухгалтерського обліку, то порядок відображення переоцінки основних засобів регламентовано Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби».

Пунктами 16-17 названого Положення передбачено, що «підприємство може переоцінювати об'єкт основних засобів, якщо залишкова вартість цього об'єкта суттєво відрізняється від його справедливої вартості на дату балансу. У разі переоцінки об'єкта основних засобів на ту саму дату здійснюється переоцінка всіх об'єктів групи основних засобів, до якої належить цей об'єкт.

Переоцінка основних засобів тієї групи, об'єкти якої вже зазнали переоцінки, надалі має проводитися з такою регулярністю, щоб їх залишкова вартість на дату балансу суттєво не відрізнялася від справедливої вартості.

Не підлягають переоцінці малоцінні необоротні матеріальні активи і бібліотечні фонди, якщо амортизація їх вартості здійснюється за методами, викладеними в другому реченні пункту 27 Положення (стандарту) 7.

Первісна (переоцінена) вартість об'єкта основних засобів може бути збільшена на суму індексації, проведеної у порядку, встановленому податковим законодавством, з відображенням у бухгалтерському обліку в порядку, передбаченому пунктами 19-21 Положення (стандарту) 7.

Переоцінена первісна вартість та сума зносу об'єкта основних засобів визначається множенням відповідно первісної вартості і суми зносу об'єкта основних засобів на індекс переоцінки. Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об'єкта, який переоцінюється, на його залишкову вартість.

Якщо залишкова вартість об'єкта основних засобів дорівнює нулю, то його переоцінена залишкова вартість визначається додаванням справедливої вартості цього об'єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об'єкта. При цьому для таких об'єктів, що продовжують використовуватися, обов'язково визначається ліквідаційна вартість».

Людмила Тимофеєва

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: Контракти-Аудит

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»