• Посилання скопійовано

Коригування фінрезультату при сплаті членських внесків та передачі ОЗ неприбутковій організації

Підприємство, платник податку на прибуток: 1. Перерахувало у 2024 році членські внески неприбутковій організації за 2024 та 2025 роки, але до витрат 2024 року віднесло внески тільки за 2024 рік, а за 2025 рік віднесе на витрати у 2025 році. Яку суму внесків брати для розрахунку коригування за пп. 140.5.9 ПКУ? 2. Безоплатно передано неприбутковій організації ОЗ з нульовою залишковою вартістю. За якою вартістю розраховувати коригування за пп. 140.5.9 ПКУ – ринковою чи залишковою? Як застосовувати коригування за ст. 138 ПКУ?

Додаткова умова: Підприємство – платник податку на прибуток, що коригує фінансовий результат до оподаткування на податкові різниці.

 

Щодо першого питання

У пп. 140.5.9 ПКУ йдеться про суму коштів на дату перерахування. Тобто, не встановлено залежності від того, чи віднесені кошти на витрати, чи ні. На цій підставі можна стверджувати, що у декларації за 2024 рік слід коригувати на суму членських внесків як за 2024, так і за 2025 роки.

Хоча такий порядок коригування є нелогічним, оскільки фінансовий результат до оподаткування, визначений за правилами бухобліку і який коригується (див. пп. 140.5 ПКУ), враховує лише внески за 2024 рік і не враховує внески за 2025 рік, які ще не були включені до такого фінрезультату. Проте офіційна позиція ДПС з цього питання невідома. Тому для уникнення непорозумінь доцільно отримати індивідуальну податкову консультацію.

 

Щодо другого питання

У пп. 140.5.9 ПКУ прямої відповіді на це питання немає. Тому можна висловити лише припущення. У пункті зазначено про вартість товару. На нашу думку, це вартість товару (зокрема, ОЗ), як вона відображена в бухгалтерському обліку. Знову ж таки, якщо ми коригуємо фінрезультат, який ми сформували в бухобліку, то й коригувати його треба на ту суму, яка була включена у фінрезультат.

Для ОЗ така вартість – це балансова (залишкова) вартість. Отже, якщо залишкова вартість нульова, то й вартість такого товару також нульова. Тому для потреб застосування пп. 140.5.9 ПКУ слід використовувати нульову вартість переданого товару.

При цьому коригування за пп. 140.5.9 ПКУ передбачає застосування різниці на суму переданого, що перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Оскільки вартість безоплатно переданого ОЗ нульова, коригування за пп. 140.5.9 ПКУ не буде. Відповідно, у рядку 3.1.9 додатка РІ, в якому відображають коригування згідно з пп. 140.5.9 ПКУ, не потрібно нічого зазначати.

Водночас, якщо безоплатно передані ОЗ, які амортизувалися і за якими відображалася «амортизаційна» різниця за ст. 138 ПКУ, при безоплатній передачі потрібно застосувати й таку різницю:

  • збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму залишкової вартості за даними бухгалтерського обліку (ця різниця відображається у рядку 1.1.2 додатка РІ);
  • зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму залишкової вартості, визначеної за правилами податкового обліку згідно з пп. 138.3 ПКУ (ця різниця відображається у рядку 1.2.2 додатка РІ).

Але якщо залишкова вартість нульова як за даними бухгалтерського, так і за даними податкового обліку, фактично «амортизаційних» різниць не буде, і рядки 1.1.2 та 1.2.2 у додатку РІ, призначені для відображення «амортизаційних» податкових різниць, не заповнюються.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Які податки сплатити при безоплатній передачі квартири працівнику?
    Товариство з обмеженою відповідальністю має на балансі квартиру з залишковою вартістю. На зборах засновників підприємство вирішило подарувати цю квартиру працівникові. Які податки має сплатити підприємство, а які - працівник? Який бухгалтерський облік даної операції?
    30.06.2025140
  • Як впливає спільна діяльність на податок на прибуток?
    Між ТОВ (резидент України) та іноземною компанією укладено договір про спільну діяльність. Чи потрібно відображати надходження грошових коштів за договором про СД в декларації з податку на прибуток ТОВ? Чи виникає об'єкт оподаткування цим податком при надходженні грошових коштів за договором про СД?
    27.06.202526
  • Як отримати дивіденди від дочірнього підприємства?
    ТОВ «А» володіє 100% корпоративних прав свого дочірнього приватного підприємства «Б» (тобто є його материнською компанією). Учасники ТОВ «А» вирішили спрямувати чистий прибуток дочірнього підприємства «Б» на виплату дивідендів. Чи може дочірнє підприємство нарахувати дивіденди безпосередньо учасникам ТОВ «А»? За який період можлива виплата дивідендів?
    25.06.202521
  • Коригування фінрезультату резидентом Дія Сіті на загальних підставах при переході на особливі умови оподаткування
    Резидент Дія Сіті – платник податку на прибуток на загальних підставах із застосуванням річного звітного періоду, який протягом року переходить на оподаткування на особливих умовах, повинен здійснювати коригування фінрезультату на всі різниці, якщо річний дохід платника складає більше 40 млн грн
    17.06.202522
  • Збитки, дивідендні аванси та МПЗ: порядок відображення у декларації з податку на прибуток
    Як у декларації з податку на прибуток відобразити сплачені авансові внески при виплаті дивідендів, якщо за звітний період отримано від'ємний об'єкт оподаткування (збиток)? Чи формують такі внески переплату в інтегрованій картці платника та чи можна ними зменшити позитивне значення мінімального податкового зобов'язання (МПЗ)?
    16.06.202537