• Посилання скопійовано

На які податки платник податку на прибуток може зменшити МПЗ?

На які податки платник податку на прибуток може зменшити МПЗ? Чи можна включати ПДФО і ВЗ з орендної плати, виплаченої орендодавцю наперед за наступні 49 років оренди?

Для платника податку, у якого частка сільськогосподарського товаровиробництва за податковий (звітний) рік, розрахована відповідно до пп. 14.1.262 ПКУ, дорівнює або перевищує 75%, до суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться (див. пп. 141.9.2 ПКУ):

  • податок на прибуток підприємств;
  • податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, які сплачені за придбання товарів у фізичних осіб), з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
  • єдиний податок (у разі переходу у податковому (звітному) році із спрощеної системи оподаткування на загальну);
  • земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь;
  • рентна плата за спеціальне використання води;
  • 20 відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.

Для платника податку, у якого частка сільськогосподарського товаровиробництва за податковий (звітний) рік, розрахована відповідно до пп. 14.1.262 ПКУ, становить менше 75 %, до суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок відносяться (див. пп. 141.9.3 ПКУ):

  • податок на прибуток підприємств у розмірі, пропорційному частці сільськогосподарського товаровиробництва такого платника за податковий (звітний) рік, розрахованій відповідно до підпункту 14.1.262 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу;
  • податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів фізичних осіб, які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах (крім доходів, які сплачені за придбання товарів у фізичних осіб), у розмірі, пропорційному частці сільськогосподарського товаровиробництва такого платника за податковий (звітний) рік, розрахованій відповідно до підпункту 14.1.262 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу;
  • податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з доходів фізичних осіб за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь;
  • єдиний податок платника єдиного податку четвертої групи (у разі переходу у податковому (звітному) році із спрощеної системи оподаткування на загальну);
  • єдиний податок платника єдиного податку третьої групи (у разі переходу у податковому (звітному) році із спрощеної системи оподаткування на загальну) у розмірі, пропорційному частці сільськогосподарського товаровиробництва такого платника за податковий (звітний) рік, розрахованій відповідно до підпункту 14.1.262 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу;
  • земельний податок за земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь;
  • рентна плата за спеціальне використання води у розмірі, пропорційному частці сільськогосподарського товаровиробництва такого платника за податковий (звітний) рік, розрахованій відповідно до підпункту 14.1.262 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу;
  • 20 відсотків витрат на сплату орендної плати за віднесені до сільськогосподарських угідь земельні ділянки, орендодавцями яких є юридичні особи, та/або які перебувають у державній чи комунальній власності.

Причому як в пп. 141.9.2, так і в пп. 141.9.3 ПКУ зазначено, що у сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та/або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів.

Причому в обох випадках до суми сплачених податків і зборів відносяться ПДФО і ВЗ від орендної плати за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь.

Якщо платник податку на прибуток виплачує орендну плату фізособам орендодавцям за наступні 49 років оренди, то саме в момент сплати потрібно утримати ПДФО і ВЗ і перерахувати до бюджету. Такі суми ПДФО і ВЗ не є помилково та/або надміру сплаченими. Тому, на наш погляд, вони враховуються при розрахунку МПЗ в році, коли виплачена орендна плата і ПДФО і ВЗ перераховані до бюджету. 

Але думка податкової служби з цього питання нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

До речі, згідно з пп. 141.9.4 ПКУ у разі використання земельної ділянки на праві емфітевзису ПДФО та ВЗ, сплачені під час здійснення виплат за таким договором емфітевзису, щорічно враховуються у частці, розрахованій пропорційно до річної суми нарахованої амортизації на нематеріальний актив у вигляді права користування земельною ділянкою за договором емфітевзису.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 199 грн/міс

Передплатити

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Податок на прибуток

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Податок на прибуток»

  • Податок на прибуток більший за ПДВ у 2026 році: аналіз причин і підготовка відповіді ДПС (аудіоверсія)
    Підприємство отримало запит ГУ ДПС щодо причин перевищення у 2025 році сум податку на прибуток над сумами ПДВ. У І кварталі 2025 року реалізовано техніку, за яку передоплату отримано у IV кварталі 2024 року, тому ПДВ виникло за першою подією раніше, ніж дохід. Підприємство також імпортує сільськогосподарську техніку та запчастини. На які аспекти фінансово-господарського аналізу слід додатково зважати при підготовці відповіді?
    05.06.202636
  • Дивіденди учасникам ТОВ у 2026 році: строки виплати, податки та обмеження (аудіоверсія)
    Учасники ТОВ - фізичні особи прийняли рішення про виплату дивідендів. Необхідно визначити, чи існують обмеження щодо суми та строків їх виплати, який порядок нарахування і сплати ПДФО та військового збору, а також чи можна нарахувати дивіденди зараз, а виплачувати їх частинами протягом 5 років. Окремо потребує уточнення момент сплати податків у такій ситуації
    05.06.202629
  • Дивіденди від контрольованої іноземної компанії контролюючій особі в декларації про майновий стан і доходи
    Сума фактично виплачених КІК дивідендів на користь контролюючої особи – ФО відображається у гр. 3 ряд. 1.1 розд. І додатка КІК та у складі частини скоригованого прибутку (гр. 3 ряд. 1 розд. І додатка КІК) переноситься до гр. 3 ряд. 10.14 розд. ІІ Декларації
    04.06.202613
  • Сплата застави за фізичну особу підприємством: податкові наслідки (аудіоверсія)
    ТОВ внесло заставу за фізособу для її звільнення з-під варти. Підприємство є платником податку на прибуток та застосовує коригування фінрезультату. Чи виникають ПДФО та військовий збір, а також чи застосовуються коригування фінрезультату через додаток РІ, у разі внесення застави за: засновника підприємства, найманого працівника, який не є директором або засновником, фізособу - підприємця, яка співпрацює з ТОВ, але не перебуває у трудових відносинах?
    04.06.202616
  • Уточнююча декларація про майновий стан-2026: алгоритм заповнення без зміни цифр (аудіоверсія)
    Як правильно заповнити уточнюючу податкову декларацію про майновий стан і доходи, якщо фінансові показники (доходи, податки) залишаються незмінними, а потрібно лише виправити помилку в розділі 8 (відомості про майно)? Чи потрібно переносити всі показники з попередньої звітності та чи не призведе це до задвоєння сум податкових зобов'язань в інтегрованій картці платника?
    03.06.202627